Rozmowa z Maćkiem naszym górskim specjalistą.

Maciej to nasz górski specjalista i reprezentant Active Squad w Veneto.

Opisywał też możliwość podróżowania po górach w regionie Jeziora Garda na przykładzie Monte Baldo

http://lagodigardaactivesquad.com/active-squad/jezioro-garda-i-masyw-monte-baldo/

Via Ferrata w regionie Jeziora Garda

Czy w samym regionie Jeziora Garda jest dużo szlaków via ferrata ?

Okoliczne góry obfitują w szlaki zaopatrzone w stalową linę, z których nie wszystkie to prawdziwe poważne Via Ferraty.

Tym nie mniej na wszystkich wymienionych poniżej lepiej być zaopatrzonym w podstawowy sprzęt, to jest kask i uprząż z karabinkami.

Szlaki te oznaczone są we włoskich przewodnikami literkami EEA – Escursionista Esperto ATTREZZATO, co oznacza turystę eksperta uzbrojonego w sprzęt zapewniający bezpieczne poruszanie się po szlaku.

Przyjmując max odległość drogą od jeziora Garda za 40 km znajdziemy odpowiednio :

VF – Colodri

VF – Sussati e Foletti (Cima Capi) + Cima Rocca

VF – Amicizia

Sentiero Creste della Mughera

Sentiero delle Cavre

VF – Rio Salagoni

VF – Signora della Acque

VF – Ferrata Artpinistica

VF – Che Guevara

VF – Pisetta

VF – Ferrata del Somator

VF – Taccole

VF – Spigolo della Bandiera

Sentiero Campione del Garda

VF – Gerardo Sega

VF – Ottorino Marangoni

VF – Segata

via ferrata Amicizia Jezioro Garda

Która via ferrata nad Jeziorem Garda jest naprawdę spektakularna i dostępna dla każdego.

Bez cienia wątpliwości wizytówką Jeziora Garda, a zarazem biletem wstępu do świata ferrat jest trzyczęściowa Ferrata Susatti e Foletti prowadząca na szczyt Cima Capi 909m n.p.m. i w przedłużeniu Cima Rocca 1090m n.p.m.

Prowadząca do wydrążonych w skale tuneli i umocnień z czasów I wojny światowej. Dość łatwa technicznie i nie wymagająca umiejętności typowo wspinaczkowych daje jednak do zrozumienia „z czym to się je” – te ferraty.

Możliwość obejrzenia Jeziora Garda z góry w wersji panoramicznej czyli pełne 180° w poziomie plus pełne 180° w pionie, podczas pierwszego przejścia i w połączeniu z adrenaliną odbiera mowę 🙂

Jeśli ktoś potrzebuje zachęty aby zdecydować, bo jeszcze nie wie czy to może być nową pasją i sposobem na chodzenie po górach to TO JEST TA WŁAŚCIWA FERRATA.

via ferrata Susatti e Foletti Jezioro Garda

Wycieczka zajmuje od 4 do 7 godzin, zależnie od wybranej wersji i zostawia trwały ślad we wspomnieniach. Koniecznie trzeba zaplanować ją w dobrą pogodę i w lecie zabrać zapas wody ok 1l na osobę, dodatkowo będzie potrzebna latarka jeśli zdecydujemy o wizycie w kilkusetmetrowych podziemnych tunelach.

via ferrata Rio Salagoni

Wspaniałą alternatywą na gorące dni jest via ferrata Rio Salagoni w wąwozie u podnóża zamku Castel Drena w Dro. Przejście po ścianie kanionu wyżłobionego przez wodę odbywa się w towarzystwie szemrzącego strumyka, wodospadów i przyjemnego orzeźwiającego powiewu.

Krótka chociaż wcale nie banalna ferrata z mostem tybetańskim w postaci 3 lin unoszących się ponad wodospadem – finał w sąsiedztwie średniowiecznego zamku i zimne piwo, jak na upalne popołudnie CZAD MIÓD MALINA I ORZESZKI 😉 !

Teraz w drugą stronę, która jest najbardziej zaawansowana ?

Niezwykła pod względem widokowym ale najbardziej wymagająca pod względem technicznym to Via ferrata Rino Pisetta w Sarche u stóp jeziora Toblino, które ma swój osobliwy urok i również zasługuje na wizytę.

W przewodnikach jest określana mianem ekstremalnie trudnej więc potrzebne będzie nie tylko przygotowanie siłowe, ale i doświadczenie we wspinaczce w przeciwnym wypadku może okazać się konieczna ewakuacja z miejsca zdarzenia 😉

Na trasie znajdziemy do pokonania trzy prawie pionowe ściany, z których najtrudniejsza jest pierwsza i tu odbywa się wstępna eliminacja ochotników.

Poziom trudności w skali używanej w ferratach odpowiada 5/5 jeśli chodzi o trudności techniczne i 5/5 jeśli chodzi chodzi o ekspozycję – wspinaczkowe w najtrudniejszych przejściach jest to mniej więcej 5c we francuskiej skali wspinaczki sportowej.

Czas przewidziany na całą wycieczkę to ok 4-5 godzin.

Kilkaset metrów ściany pod stopami i widok na trzy jeziora – Toblino, Cavedine oraz w tle Garda to zapłata jaką oferuje Monte Garzolet (971m n.p.m.) za zimną krew i wysiłek.

Wśród wymienionych ferrat porównywalny stopień trudności oferują jeszcze Segata na Dos d’Abramo oraz Taccole na Monte Baldo.

Nie sposób nie wspomnieć o wyprawie na Monte Casale i ferracie o wdzięcznej nazwie Che Guevara. Trudno powiedzieć czym zasłużył sobie El Commandante w tym rejonie albo gdzie posłał los jego zwolenników tym niemniej ta ferrata ma w sobie coś magicznego.

Rożnica poziomów sięgająca 1400 m czyni ją jednym z bardziej wyzywających przedsięwzięć, a stojąc u stóp tego potwora każdy pyta się jak to w ogóle możliwe tam się wdrapać ?

Wbrew pozorom to nie trudności techniczne są decydujące ale jej długość. Wejście pochłaniające ok 4 godziny to tylko część przygody… potem trzeba jakoś się z tego sturlać – albo przy pomocy ferraty pomocniczej – Rampin i leśnego stromego i pełnego chyboczących się kamyków szlaku (ok. 2,5-3 godz) albo mozolnym zejściem przez las aż do Sarche i ponownie na parking w Pietramurata – następne 4 godziny.

Zdecydowanie odradzana w lecie z uwagi na panujące na ścianie temperatury i brak możliwości schowania się – to istna patelnia, znane są przypadki śmiertelne z powodu odwodnienia i wyczerpania, a dodatkowego uroku dodają spadające od czasu do czasu kamienie… nieopodal ferraty jest słynny „orli dzióbek” (becco dell aquila) skąd rzucają się szaleńcy uprawiający base jumping

Każda z ferrat oferuje co innego i trudno je porównywać. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich jest satysfakcja z pokonania samego siebie i widoki, których nie znajdziecie na tradycyjnym szlaku.

Co należy zabrać na standardową via ferratę w regionie Jeziora Garda??

(jaki sprzęt, czy jeśli potrzebny jest specjalistyczny gdzie i za ile to wypożyczyć, czy możesz zaproponować)

via ferrata Gerarda Sega Jezioro Garda

Na pierwsze wyjścia nie polecam kupna sprzętu z prostego powodu – może się okazać, że z jakiegoś powodu nie będziemy jednak kontynuować, poza tym 2-3 wyjścia w ciągu roku nie pokryją kosztów zakupu więc decyzja musi być świadoma najlepiej poparta przymierzaniem i wypróbowaniem sprzętu w boju.

Wypożyczenie na 1 dzień to koszt 15 – 20 Euro, koniecznie z dokumentem tożsamości – miasteczko Arco jest najlepszym punktem wypadowym, z ofertą kilku wypożyczalni przy sklepach z homologowanym sprzętem alpinistycznym.

Potrzebujemy :

  1. Kask
  2. Uprząż (taka sama jak do wspinaczki sportowej) – imbrago
  3. Lonża z absorberem i karabinkami – dissipatore e moschettoni
  4. Dodatkowa lonża do postoju i odpoczynku na ścianie
  5. Prowiant górski ale to oczywiste

Co powinienem wiedzieć przed wyjściem w góry nad Jeziorem Garda i regionie??

Nie ma wycieczki bez uprzedniego rozeznania w prognozie pogody oraz poziomie trudności trasy połączonego z autowyceną swoich możliwości – do tego służą przewodniki i relacje na stronach www, po prostu NIE MA.

Nawet wyjście z przewodnikiem nie zwalnia z minimalnego chociaż research’u – unikamy wtedy nieporozumień i oczywiście przykrych niespodzianek.

Odradzam wychodzenie w pojedynkę, nawet na znane i już wcześniej wydreptane ścieżki, wbrew pozorom te znane bywają najczęściej miejscem nieprzewidzianych sytuacji bo przecież „co mi się może stać…” przynajmniej będzie komu zadzwonić po pomoc …albo zakopać zwłoki.

Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa – pomoc przy wypadku, numery alarmowe, opłaty, ubezpieczenia??

Dobrze zaplanowana wycieczka nie powinna być niebezpieczna ale co robić w razie gdyby coś ?

via ferrata Cima Capi Jezioro Garda

112 – to ogólnie przyjęty numer alarmowy , trzeba spokojnie opisać, gdzie jesteśmy, kto i ile osób jest w zagrożeniu, podać swoje dane i numer telefonu i poczekać – to ważne, aż operator potwierdzi przejęte zgłoszenie, w razie potrzeby odpowiedzieć na jego pytania dotyczące stanu chorego lub sytuację pogodową

Gdy dojdzie już do akcji ratowniczej opłaty mogą być spore, tym bardziej jeśli zaangażowany jest śmigłowiec wtedy nawet 100 Euro/min ale w dużej mierze zależy to od sytuacji, miejsca (wewnętrzne ustalenia regionu), może wpłynąć na to nawet to czy używaliśmy odpowiedniego do sytuacji sprzętu.

via ferraty nad Jeziorem Garda – zapraszamy do naszego świata

W poniższym materiale znajdziesz pozostałe informacje o via ferratach nad Jeziorem Garda, kontakt.

Jesteś zainteresowany wsparciem w wycieczkach górskich, szukasz inspiracji?

Po prostu skontaktuj się z nami.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *