Do napisania artykułu zainspirowały mnie Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu, po raz pierwszy rozgrywane w 2020 w Polsce.

18 sierpnia 2020 ruszyły Mistrzostwa Europy połączone z Mistrzostwami Polski w kitesurfingu, w konkurencji Formuła Kite. Po raz pierwszy Polska jest gospodarzem Mistrzostw Europy.

Przez 6 dni w Pucku można kibicować czołowym zawodnikom z kraju i za granicy. Wielu z nich to z pewnością przyszli medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, gdzie kitesurfing oficjalnie
zadebiutuje jako sport olimpijski.

Podczas mistrzostw, które potrwają do 23 sierpnia, sportowcy walczą o dwa tytuły:

Mistrza Europy oraz Mistrza Polski. Tytuł Mistrza Europy przypadnie najlepszemu zawodnikowi rywalizacji, natomiast najlepszemu z Polaków, tytuł Mistrza Polski.

Tym samym, jeśli najlepszy w mistrzostwach okaże się Polak bądź Polka, zostaną oni utytułowani podwójnie.

Mistrzostwa rozgrywane są w Formule Kite – wyścigach na hydrofoilach. Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024. Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy
bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów.

Polskimi faworytami do tytułów mistrzowskich będą miedzy innymi Maks Żakowski, Julia Damasiewicz czy Kuba Jurkowski, którzy w przyszłości będą zapewne także naszą nadzieją olimpijską.

Kitesurfing to relatywnie młoda dyscyplina sportu.

W Polsce przez ostatnie kilkanaście rozwinął się system szkoleń zawodników i instruktorów, między innymi także dzięki utworzonemu parę lat temu Polskiemu Związkowi Kiteboradingu.

Przez te lata udało się skutecznie obalić mit kitesurfingu jako sportu ekstremalnego, dostępnego tylko dla nielicznych śmiałków.

Kitesurfig może uprawiać praktycznie każdy o podstawowej sprawności fizycznej, zarówno dziecko jak i bardziej wiekowy miłośnik sportów wodnych.

Dodatkową zaletą są rozmiary sprzętu, który można swobodnie transportować nawet w zwykłym bagażu lotniczym, a na miejsce skąd wypływa się na kite’cie, czyli spot idzie się tylko z plecakiem i niewielką deską w ręku.

To tyle słowem wstępu, ale co dzieje się właśnie nad Jeziorem Garda.

kitesurfing nad Jeziorem Garda (źródło zdjęcia tutaj)

Dzięki dużej liczbie wietrznych dni każdego roku nad Jeziorem Garda, Kitesurfing można uprawiać cały rok w bardzo dobrych warunkach.

Rano będzie na ciebie czekał Peler, silny wiatr wiejący z północy.

Po południu Ora, bardziej stabilny wiatr, wiać będzie z południa i zamiera o zachodzie słońca, czyli później niż w większości miejsc nad Gardą.

O wiatrach i sportach wodnych pisaliśmy też przy okazji artykułu i rozmowie z Agatą, instruktorką Windsurfingu i Jogi z Active Squad.

Gdzie Kitesurfing nad Jeziorem Garda ?

Nad jeziorem Garda znajdują się dwie plaże, które są organizowane i prowadzone przez lokalne kluby, na których można wyjść samodzielnie.

Pierwsza znajduje się w Navene, 5 km na północ od Malcesine. 

Druga znajduje się w Campione na zachodnim wybrzeżu jeziora Garda.

Aby skorzystać z któregokolwiek z tych miejsc i ich usług, musisz dołączyć do lokalnego klubu.

Zabrania się opuszczania wszystkich innych plaż nad jeziorem Garda, z wyjątkiem szczególnych warunków wiatrowych.

  • Plaża Campagnola
    Znajduje się 3 km na północ od Malcesine.
    Z tej plaży w dni z normalnym wiatrem można wyjść z plaży, ale tylko rano.
  • Retelino
    Miejsce to znajduje się 1 km na północ od Malcesine, na przystani promowej.
    Z tej plaży w dni z normalnym wiatrem można wyjść z plaży, ale tylko rano.
  • Plaża Assenza
    To miejsce znajduje się 3 km na południe od Malcesine, w gminie Brenzone sul Garda, naprzeciw wysp Trimelone.
    Z tej plaży w dni z normalnym wiatrem można wyjść z plaży, ale tylko rano, w sezonie należy wrócić na plażę do godziny 9 rano.

    Jest to dobre miejsce na wyjazd, gdy w Campagnola wieje szczególnie porywisty wiatr.

Miej oko na lokalnych kitesurferów, aby wiedzieć, kiedy musisz wrócić.
Jeśli nie jesteś pewien, zapytaj miejscowego.

Kitesurfing nad Jeziorem Garda (źródło tutaj)

Miejsce do kitesurfingu South Wind

Usługa transferu na otwarte wody

Ważna alternatywa dla wyjścia z plaży.

Usługa Lift Service jest prowadzona przez lokalne szkoły i jest skierowana do niezależnych kitesurferów: jest to usługa w obie strony na łodzi, aby dostać się do najbardziej wietrznych miejsc.

To świetna sprawa, ponieważ nie tylko docierasz do najlepszych miejsc, ale jesteś obserwowany i odbierany, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Ile kosztuje pływanie na kitesurfingu?

Kursy, lekcje indywidualne i sprzęt to podstawowe koszty jakie musi ponieść kitesurfer.
Do tego, dochodzą jeszcze koszty wyjazdu czy ubezpieczenia. Na szczęście sprzęt jest na tyle poręczny, że można go zapakować do bagażu rejestrowanego.

Kitesurfing – Pierwsze kroki

Mistrzostwa Europy Kitesurfingu 2020


Pasję do kitesurfingu inicjuje najczęściej ciekawość, przypadek lub namowa znajomych.
Najprościej jest, jeśli pierwsza lekcja wypada w trakcie urlopu. To proste: mamy instruktora kitesurfingu na wyciągnięcie ręki, tuż przy plaży.

Godzina nauki kosztuje czasem mniej niż obiad nad polskim morzem. Nie ponosimy żadnych innych wydatków. Wszystko, w cenie nauki, dostarcza instruktor.

Kitesurfing początkowo kosztuje nas około 70 euro za godzinę. Jednak wraz z kolejnymi godzinami, narastający głód pozytywnych wrażeń i pogoń za endorfinami wymagać będzie zauważalnej inwestycji w sprzęt, szkolenia i wyjazdy.

Oferta kursów jest zróżnicowana. Niemal każda szkółka proponuje lekcje, jednak kluczowa jest jakość. Wybór kursu nie powinien być przypadkowy. Szukając informacji gdzie i jak się uczyć, znajdziemy opisy typu „Kurs IKO PZKITE I, II, III” – warto zapoznać się z programem szkoleń.

Ukończony kurs sprawi, że nauczymy się pływać w obydwu kierunkach,
będziemy kontrolować prędkość i latawiec i zaczniemy robić zwroty.

Czy można nauczyć się Kitesurfingu w Polsce?

W Polsce warto zacząć przygodę z kitesurfingiem tam gdzie woda jest płytka: najlepiej na Półwyspie Helskim, od strony Zatoki Puckiej. Indywidualny pakiet zajęć z instruktorem to około 1 000 złotych za osiem godzin (sprzęt w cenie kursu).

Mistrzostwa Europy Kitesurfingu 2020

Chcecie dzielić pasję z kolegą czy partnerem – lekcje podwójne czy grupowe są jeszcze tańsze.

Sprawdźcie, pytajcie, negocjujcie!

Myślicie gdzie zacząć przygodę z kitesurfingiem nad Jeziorem Garda?

Roberto Simonazzi

Prezes Kite Club Malcesine

Roberto Simonazzi urodził się w 1978 roku w mieście nad rzeką Pad i znalazł w Malcesine drugi dom.
Na początku zaczął kitesurfing w Navene, gdzie po raz pierwszy zakochał się w tej aktywności, która wciąż popycha go u podnóża góry Monte Baldo. Lubi kitesurfing z lokalnymi przyjaciółmi, wykorzystując w pełni silne wiatry tego obszaru. 

Kiedy nie ma go nad jeziorem, jeździ na rowerze górskim po panoramicznych zboczach góry Monte Baldo.

Kitesurfing dla Roberto, to nie tylko pasja, bierze aktywny udział w zarządzaniu KiteClubMalcesine ASD, który wspiera ten sport wodny w Malcesine.

Jak przygotować się do wyjazdu kitesurfingowego?

Co spakować?

Najczęściej jedziemy na plażę, więc bierzemy kostium pływacki, klapki, ręcznik, okulary, kosmetyki z filtrem do opalania. Oprócz tego dobrą czapkę do ochrony uszu, gdy przemarzniemy po długim pływaniu. Oczywiście, pakujemy też cały sprzęt do kitesurfingu. Nie wolno również
zapomnieć o normalnych ubraniach.

Upewnijcie się, jakie wyżywienie oferuje Twój organizator wyjazdu. Często jest tak, że ze względu na rozmaitość gustów kitesurferów, organizator nie oferuje żadnego. To dlatego, że jedni wolą jeść codziennie w innej restauracji, a inni preferują nieśmiertelny paprykarz szczeciński.

Jak się spakować?

Niezależnie od tego czy macie własny sprzęt, czy wypożyczony, wieziecie go na własną rękę. Nie liczcie na to, że wykupując udział w zorganizowanym wyjeździe kitesurfingowym obsługa będzie nosić za was ekwipunek.

To nierealne, ilu ludzi musiałoby tam pracować?

Zatem sprzęt wieziecie w ramach własnego bagażu. Jest o tyle dobrze, że każdy element sprzętu zazwyczaj pakowany jest w zintegrowaną torbę i dzięki temu jest jedną sztuką bagażu. Przy składanej desce sprzęt mieści się w bagażu rejestrowanym.

Mistrzostwa Europy Kitesurfingu 2020

Co z formą?

Forma im wyższa, tym lepsza. Na pewno trudniej wtedy złapać kontuzję. Dobrze dbać o siebie cały rok, ale jeśli nie macie na to ochoty, to spróbujcie na dwa tygodnie przed wyjazdem regularnie (np.: co drugi dzień) pobiegać. To nie muszą być żadne wyczyny, tylko zwykłe truchtanie.

To przyzwyczai wasz organizm do bardziej intensywnego ruchu. Pamiętajcie jednak, że dla większości kitesurferów pływanie jest tylko rozrywką.

Nie musicie godzinami siedzieć w wodzie. Popływajcie, odpoczywajcie, a później pozwiedzajcie. Róbcie to, na co macie ochotę. Na kitesurfingu
pływajcie tyle, ile macie sił i chęci.

Sprawdź jakie aktywności czekają na Ciebie jeszcze nad Jeziorem Garda.

A może zainteresują Cię via Ferraty.


Gdzie podejrzeć profesjonalistów w Polsce ?


Wszystkich, którzy z bliska chcą przyjrzeć się kitesurfingowi, zapraszamy do Pucka od 18 – 23 sierpnia 2020 na Mistrzostwa Europy w Formule Kite, Ford Kuga Formula Kite Individual European Championships.

W czasie aż 5-dniowych zawodów będzie można podziwiać polskich kitesurferów, między innymi: Maksa Żakowskiego, Julię Damasiewicz czy Kubę Jurkowskiego. Może się okazać, że ta ekipa będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., kiedy to kitesurfing zostanie podniesiony do rangi dyscypliny olimpijskiej.

Jesteś gotowy spróbować Kitesurfingu nad Jeziorem Garda – zapraszamy.

Poszukajmy najpierw noclegu.

Dobrą opcją jest też wynajem nowoczesnego kampera VW California. Te czekają na Ciebie fizycznie we Włoszech, lub do odbioru w Katowicach u naszego partnera 4 Fun Factory

Źródła:

Informacje o Kitesurfingu nad Jeziorem Garda zaczerpnięte ze strony https://www.visitmalcesine.com/en/kitesurfing-malcesine-lake-garda-wind-spot-lift-service/111


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *