Gokardy Jezioro Garda – South garda karting – źródło zdjęcia (tutaj)

Północna część Włoch, a konkretnie nasz region Jeziora Garda to bardzo dobre jakościowo tory do wypróbowania sił w cartingu, gokartach.

Zwał jak zwał, specjalistą w temacie nie jestem. Chociaż jako małe dziecko łupałem na pegazusie i pierwszym kompie w każdy rodzaj wyścigów i marzyłem by chociaż kiedyś zobaczyć jakiś na żywo.

Dziś mamy zupełnie inne czasy i więcej możliwości niż na początku lat 90tych w Polsce.

Uznałem tylko, że może to kogoś zainteresować.

Jest to też bez wątpienia okazja do tego by spróbować sił z tym sportem, z możliwością wypożyczenia sprzętu na miejscu. Wybór na miejscu to nawet te duże z silnikami 400cc osiągające prędkości 80km/h.

Wypożyczalnia gokartów

South Garda Karting

Tor gokardowy we Włoszech

Pierwszym z największych jest South Garda Karting, źródło Wikipedia

3 kilometry na południe od miasta Lonato, w okolicy Desenzano del Garda, to południowa część Jeziora Garda, leży światowej sławy tor kartingowy South Garda Karting.

Powstał ponad 40 lat temu i od 2003 roku regularnie jest gospodarzem zawodów ROK Cup International Final. Zrzeszają one zawodników serii ROK Cup z 49 krajów z całego świata. Walczą w 6 kategoriach. Mini ROK (9-13 lat) Junior ROK (12-15 lat) Senior ROK (14 lat) Expert ROK (18 lat) i biegowej kategorii Shifter ROK (16 lat). W roku 2017 w zawodach wystartowało 462 kierowców. Oprócz tego tor gości rozgrywki serii ROK Cup ITALY NORD oraz WSK Super Master Series i WSK Final Cup. Organizuje również zawody z serii Winter Cup, Trofeo di Primavera, Trofeo d’estate, Trofeo d’autunno Oraz Trofeo South garda Karting. Długość toru: 1200 m, szerokość: 8-10 m. Wyniesienie: 4 m. Pierwszy zakręt: w prawo. Miejsce Pole Position: lewo. Maksymalna ilość kartów na torze: 36

Co roku odbywa się tutaj turniej Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Zawodnicy z całego globu walczą o jak najlepsze miejsce i sumę punktów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata, Europy, Ameryki, Azji oraz Paraolimpiad.

Gokarty i atrakcje nad Jeziorem Garda

Gokarty to jak wiemy przedsmak dalszej kariery w Formule. Na torze w Lonato gościł niejednokrotnie nasz mistrz Robert Kubica.

Zresztą podobno Robert również często trenował na torze i bywał nad Jeziorem Garda.

Tor w Lonato jest w środowisku bardzo znany, jakość tych imprez, ilość grup biorących udział w wyścigach mówi samo za siebie.

W Lonato największym organizatorem jest WSKarting

Namiot i baza podczas imprez WSKarting

Polskie nazwiska w Kartingu

Na torze w Lonato odbywają się Mistrzostwa świata w kartingu.

Podczas tych imprez bywają, też polskie nazwiska. W 2019 roku.

Bartłomiej Piekutowski, w oficjalnym treningu wykręcił 12 czas, a w kwalifikacji postawiło go to ja 15 tej pozycji. To dało pewien awans do finału, którego niestety nie udało się ukończyć.

Inną osobą która mnie zainspirowała do napisania materiału jest Jan Przyrowski.

Jan Przyrowski

Jan Przyrowski przed jednym ze startów w lutym 2020

Janek karierę na gokardach zaczął już w wieku 4 lat!!

Kariera w wyczynowym kartingu rozpoczęła się już rok później, od treningów w zespole Bambini Racing w 2015 roku. Później przyszedł czas na starty dla zespołu Elite Racing Development, którego barwy Janek reprezentował w latach 2016-2019.

Był to czas licznych sukcesów w zawodach krajowych – między innymi zwycięstwo w Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski Młodzików.

W 2019 Janek zakończył swoje starty w Polsce i skoncentrował się na zawodach międzynarodowych, co wiązało się z przenosinami do włoskiego zespołu AV Racing, z którym Janek wywalczył między innymi 3 miejsce podczas Rok Cup Superfinal 2019!

Źródło https://www.janprzyrowski.com/

Aleksander w wieku 3 lat w Gokardzie Janka

Spotkanie na torze

My Janka poznaliśmy w lutym 2020.

W zasadzie od kilku tygodni wcześniej algorytmy Facebooka zaproponowały mi jego profil.

Od razu napisałem z propozycją spotkania. Janek na imprezy, nie tylko te w Lonato, bo jeździ w eventach WSKarting w całych Włoszech.

Zresztą, reprezentuje on obecnie barwy Włoskiego teemu AV Racing, gdzie jeździ 5 chłopaków z czego dwóch to Polacy, właśnie Janek i Marcel Kasprzycki.

Jeden z wyścigów na torze South Garda Karting

W niedzielę, dnia kiedy poznaliśmy się z Jankiem i jego rodziną zajął on pudło w dwóch wyścigach.

To naprawdę dobry kierowca.

To z jaką prędkością jeżdżą chłopaki, z jaką precyzją wchodzą w zakręty czy siedzą komuś na ogonie. W ogóle klimat na trybunie i emocje podczas wyścigu są naprawdę niezapomniane.

Mieliśmy też okazję uczestniczyć w imprezie od kuchni, zobaczyć jak wyglądają przygotowania.

Jak zawodnicy i każdy element całego łańcucha przygotowań do wyścigu funkcjonuje. I uwierzcie, że to jak ktoś startuje to jest tylko sam koniec. Wcześniej dzieje się równie dużo.

Dowiedzieliśmy się też o limitach wagowych o tym, że dla takich młodych kierowców dokładny jest ołów za fotelem by obciążyć wózek.

O tym, że waga ta jest mega kluczowa, wręcz istotne jest z jaką ilością paliwa startujesz i wracasz by zmieścić się z widełkach.

Przygotowania sprzętu przed wyscigiem

A przede wszystkim ta atmosfera całych rodzin, drużyn osób biorących udział w wyścigu.

Emocje, wspieranie się i naprawdę super klimat.

W tym dniu poznaliśmy też wiele innych osób z Polski. Zresztą przyznam że nie miałem świadomości że tak dużo polskich osób zjeżdża w nasz region by ścigać się i brać udział w tej imprezie.

Relacja z naszego pobytu na imprezie

Tor to bez wątpienia ogromne możliwości i szanse dla młodych kierowców.

Inne tory gokartowe w regionie Jeziora Garda

Tor gokardowy na północy w okolicy Riva del Garda
Kryty tor gokardowy na zachodnim wybrzeżu Jeziora Garda w okolicy Saló
http://www.gokartverona.it/

Noclegi nad Jeziorem Garda

Kilka kilometrów od Lonato w południowej części Jeziora Garda oferujemy nasze cało roczne apartamenty.

Polski gospodarz, możliwość wyżywienia, zamknięta prywatna posiadłość, taras z widokiem na jezioro i basen to bez wątpienia dobre miejsce na relaks po aktywnym dniu na miejscu.

Inną opcją noclegową w regionie Jeziora Garda to możliwość wynajęcia kampera na miejscu.

W swojej ofercie określane przez nas Hotele California, czyli najnowsze z 2020 roku auta VW California Grand. Te z kolei dają nieograniczone możliwości łączenia podróżowania, aktywnego wypoczynku ze zwiedzaniem regionu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *