Opowieści mojego przyjaciela Fabio z Sirmione.

Ciekawostki z Sirmione

Trochę historii widzianej nie tylko jego okiem, regionu jeziora Garda .
Czy nad jeziorem byli Piraci ??

scansione0109

Fabia poznałem w pracy.

Zgadaliśmy się o rowerach. Ma ponad 60 lat i regularnie przynajmniej raz w roku objeżdża jezioro Garda.

Ponad 10 lat prowadził jedną z pierwszych i wypożyczalni rowerów w Sirmione, zaraz przy tym głównym dużym parkingu po prawej. Zresztą tam też się urodził.

Jeździ starym rowerem typu MTB, który poprzerabiał. Musielibyście zobaczyć na żywo 🙂

Masę lampek i własnoręcznie zrobiona jednokołowa przyczepa.

A z sukcesów, Fabio przeżył już ponad pół wieku i pokonuje regularnie trasę wzdłuż rzeki Po na wybrzeże w okolicę Wenecji. To ponad 150 kilometrów!

Twierdzi że ten rower to jego sukces w długowieczności małżeństwa 😉 mówi że czasem lepiej nie wchodzić w dyskusje, tylko wsiąść i jechać przed siebie.

Jest też kamperowcem, tutaj już rodzinnie. Ma przerobionego Renault Mastera – to zwykłe auto, zresztą zarejestrowane jako dostawcze.

Zrobił w środku wszystko sam. Łóżka kuchnia, szafy, nawet pralkę ze starych wiader i toaletę rozstawianą na zewnątrz. Tak podróżują po całych Włoszech od wielu lat z córką, która obecnie jest na studniach medycyny.

Niesamowity facet.

Namówiłem Kasię ze Snow is white, żeby przeprowadziła z nim wywiad o historii regionu Garda i jego ukochanego Sirmione.

Sami sprawdźcie!

W naszej kuchni pływały ryby – wywiad z Fabio, mieszkańcem Sirmione.

Wywiad ciekawy, jednak zabrakło mi jednego –

Piraci nad Jeziorem Garda!

Znaliście ??

Na początku lat 60, kiedy turystyka nad Gardą nie była jeszcze rozwinięta, rozgrywały się tu liczne pirackie walki. Tylko takie nieprawdziwe, a filmowe!

Najbardziej popularna była saga Sandokan wyprodukowana przez telewizję RAI. W latach ’70 wielu Włochów wyczekiwało przed telewizorami jej kolejnych odcinków.
W latach ’60, Peschiera, miasteczko obok Sirmione, stało się małym Cinecittà północy. Wykorzystano tu stare kutry rybackie, a zaułki miasta zostały przekształcone w wioski południowoamerykańskie.

Jeśli interesuje Cie region Sirmione to koniecznie kliknij w naszą relację z Zamku. Dowiesz się kiedy wejść za darmo i czy warto. (tutaj)

Region. Kilka historycznych faktów:

Ciekawostki z Sirmione.

1901 30 października w Salò miało miejsce gwałtowne trzęsienie ziemi. Około 600 osób pozostaje bezdomnych. To też w tym roku zaczęła się budowa najdłuższej promenady nad jeziorem – właśnie w SALO.

1943 Od 15 września do 4 października niemieckie dowództwo osiada w Limone: zarekwirowano kilka hoteli i domów, które później wykorzystano jako biura Republiki Socjalnej . I 10 października Mussolini osiadł w Gargnano.

1945 Na niebie Garda toczą się bitwy powietrzne między anglo-amerykańskimi myśliwcami a ocalałymi samolotami sił włosko-niemieckich: ostatnim zestrzelonym i zanurzonym w wodach jeziora jest samolot amerykańs

1962 W Malcesine zostaje otwarta kolej linowa Monte Bald

1975 Park rozrywki Gardaland zostaje otwarty w pobliżu Peschiera

1980 W Torbole odbywają się pierwsze europejskie mistrzostwa w windsurfingu. Trzy lata później, ponownie w Torbole, odbędą się pierwsze mistrzostwa światMateriał historyczny zaczerpinięty ze strony https://www.comunitadelgarda.it/, zdjęcia www.bresciavintage.it


1 komentarz

Zamek w Sirmione - wszystko co powinieneś wiedzieć. - LAGO DI GARDA ACTIVE SQUAD · 28 stycznia, 2020 o 2:33 pm

[…] Zapraszam również do ciekawostek i historii samego miasteczka Sirmione i wywiadu z jednym  rodowitych mieszkańców. (tutaj) […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *