Jezioro Garda i ta lista zainspirowała mnie pytaniami, które od Was dostaje.

No to ciach, proszę. Zapisuj, notuj. Zapamiętaj.

Bo prawdopodobnie planując urlop w regionie Jeziora Garda układasz sobie w głowie co trzeba zobaczyć, gdzie być, jak się zachować by było dobrze 😉🤣
OK, z zachowaniem oczywiście żartuję, chociaż warto o tym pomyśleć, czasem pisałem o takich sytuacjach z życia wziętych tu na miejscu.

11 punktów, które każdy powinien odhaczyć przyjeżdżając nad Jezioro Garda.

Jeśli więc przygotowujesz się do wyjazdu po raz pierwszy, to spadam Ci z nieba bo zaraz dowiesz się o swoim planie na przynajmniej 7 dni.

Jeśli już tu byłeś to być może uzupełnisz sobie wiedzę na temat regionu.

1. Jezioro Garda Podróż statkiem w północnej części.

Jak spojrzysz na mapę, to najwyższa cześć samego Jeziora. Otoczona już dość wysokimi górskimi szczytami, które przy zachodzie słońca od strony Limone pięknie mogą odbijać się w wodzie.

Jezioro Garda widok z promu

Jezioro Garda widok z promu

Ale do rzeczy.

Miejscowości tj

Limone, Malcesine, Riva del Garda oddalone są od siebie o kilkanaście minut podróży promem.

Możesz bezpiecznie odwiedzić wszystkie trzy miasteczka w ciągu jednego dnia. Na przykład Limone jest 40 minut łodzią od Riva del Garda. Przed obiadem wizyta w historycznym centrum Limone i lungolago. Warto przy okazji dostać się na podwieszoną przy skałach trasę spacerowo rowerową (pisałem o niej tutaj). Dojdziesz tam utrzymując północny kierunek i oznaczenia trasy rowerowej (to właśnie ta najbardziej spektakularne w Europie)

Jezioro Garda podwieszona trasa rowerowa

Jezioro Garda podwieszona trasa rowerowa

Następnie po obiedzie w jednej z uroczych restauracji na deptaku Limone wsiąść do promu i do Malcesine na przeciwnym brzegu dotrzesz w 20 minut.

Malcesine słynie z zamku Scaliger bezpośrednio nad wodą i tętniącego życiem centrum miasta. Zamek tej samej rodziny znajduje się też w Sirmione (pisaliśmy o nim tutaj). Jest to też miejsce w którym można wziąć ślub. Turyści i lokalsi uwielbiają to robić w tym bardzo romantycznym otoczeniu. Będąc w okolicy bardzo możliwe se natrafisz na jakiś.

Riva del Garda - widok z plaży

Riva del Garda – widok z plaży

Wracając do Riva del Garda, proponuję wejść na promenadę nad jeziorem, i zatrzymać się w Piazzetta San Rocco i przejechać przez Via Marocco, która jest jedną z najstarszych ulic Rivy. Nie zapomnij o Rocca, czyli zamku i umocnieniu z fosą.

Po takim dniu warto usiąść w dobrym miejscu. Polecamy lokal naszych przyjaciół Pawła i Kasi, znajdziecie tam domowe wypieki i pyszne jedzenie. Lokal jest tutaj.

Z ciekawostek dodam że robiąc taką wycieczkę odwiedzisz jednego dnia trzy regiony. Bo Limone to Lombardia, Riva Trydent, a Malcesine Veneto.

2. Sanktuarium zawieszone na skale.

To kolejne spektakularne miejsce zawieszone na skale. Ach Ci Włosi, jak nie taras to ścieżkę rowerową, albo ogromny kościół przytwierdzony do skały. No mają rozmach przyznam. Madonna della Corona, to w mojej ocenie kolejny punkt na liście Twojej wycieczki.

Sanktuarium Madonna della Corona

Sanktuarium Madonna della Corona

Sanktuarium znajduje się w górskiej miejscowości Spiazzi na masywie Monte Baldo. Na wysokości 774 metry nad poziomem morza, sanktuarium wgryza się wręcz w otaczające je skały. W środku wręcz połowa ścian wraz z większością sufitu to żywa Góra. Gdzie z wielu miejsc spływa wręcz woda.

Najstarszy Platan we Włoszech

Do tego miejsca możesz dojechać autem, autobusem, motorem, rowerem a nawet z doliny i okolicy rzeki Adyga wejść na ponad 770metrow o własnych siłach.
Warto też dodać że będąc na jednej z tras do Sanktuarium możesz podziwiać najstarszy Platan we Włoszech. Drzewo wyobraź sobie ma aż 650lat i niesamowitą historie. A rośnie po prostu jak każde inne przy drodze bez żadnych zabezpieczeń.

Opis jak to ogarnąć i nasze doświadczenia z tym miejscem znajdziesz tutaj.

A może zainteresuje Cię wycieczka rowerowo spacerowa i aktywny dzień w połączeniu z dojechaniem i słynnym pieszym wejściem na górę do Sanktuarium. Gotowe rozwiązanie znajdziesz tutaj

3. Wyspy nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda

Jezioro Garda

To kolejny bardzo uroczy punkt programu Twojej wycieczki. Są one na tyle wyjątkowe bo prywatne 🤣 jak widzisz lokalsi nie tylko mają rozmach w przytwierdzaniu atrakcji nieruchomości do skał, ale kupują i posiadają wyspy. Może to i dobrze, bo są one bardzo zadbane a przy okazji dostępne. Pamiętaj też że ludzie żyjący tu od wielu pokoleń robią biznes w różnych obszarach i naprawdę mają środki by nabywać takie rzeczy. Mam wrażenie też że włosi chętnie się tym wszystkim dzielą. Choć nie będę tu uogulniał, bo każdy może mieć różne doświadczenia. Miało być o Twoim planie na urlop. Także łap i zapisuj kolejny punkt wycieczki.

Nasz materiał o wyspach znajduje się tu.

4. Kolejka linowa Malcesine i Monte Baldo

Monte Baldo – To największy masyw górski w regionie.

Jedną z wycieczek, które powinieneś „zaliczyć”, odwiedzając jezioro Garda, jest wjazd kolejką linową na Monte Baldo. Albo po prostu wejście szlakiem.

Kolejka rusza w miejscowości Malcesine. Wiem że już tu byłeś pierwszego dnia statkiem, ale to był dzień na statku, i nie sądzę że dasz radę ogarnąć zwiedzanie limone, Rivy i Malcesine wraz z wjazdem kolejką.

W sezonie sam wjazd na szczyt może zająć Ci pół dnia, i wcale nie chodzi o to że wagonik jedzie tak długo. Bo pomimo że trasa jest podzielona na dwa etapy, i podróż trwa ok 40minut. To na liście swojego pobytu ten punkt ma większość turystów, więc kolejki po bilety i samo wejście do wagonika może trwać. Proponuję bilety kupić przez internet wtedy unikniesz kolejki po bilety i zostanie Ci tylko jedna 😉😬

Widok z Monte Baldo

Na masyw górski możesz też dotrzeć jednym ze szlaków który dość konkretnie opisaliśmy tutaj.

Z góry możesz podziwiać jeden z krajobrazów pocztówkowych , ale przede wszystkim można delektować się soczystymi typowymi daniami przygotowanymi z polenty, dziczyzny, gulaszu, wędlin i serów górskich, strudli i tart. A to wszystko w schronisku na górze 💪🏻Sprawiłem że jesteś głodny, co?

Szlak górski na Monte Baldo

Na szczycie Baldo uprawia się wiele sportów: oprócz trekkingu można spacerować po panoramicznych szlakach górskich, latać na paralotni, lub zjeżdżać na rowerze MTB.

Na kolejce są specjalne godziny i bilety na wjazd z rowerem, następnie możesz zjechać w dół jedna z wielu tras. Pamiętaj że to ponad 2200 metrów wysokości, więc przelicz siły.

Pamiętaj też że we Włoszech pomoc górska jest płatna. I to srogo. Więc każde wezwanie pogotowia, helikoptera itd. To naprawdę ogromne wydatki sięgające setek tysięcy euro.

Dla ostudzenia emocji i niebezpieczeństwa dodam że nasze podejścia są dostępne również zimą. I jeśli my gorscy laicy w ciuchach z Lidla ogarniamy, to oceniam że jest dostępne dla każdego 😎 nasze doświadczenia tutaj

5. Oliwa z oliwek

Jezioro Garda, dzięki swojemu mikroklimatowi, otoczone jest bujną śródziemnomorską roślinnością i zielonymi górami, sąsiedztwie Alp. – „Wybryk natury?”. Chyba nie koniecznie. Jak pisze w swoim materiale o Oliwie Marcin Szuscik, tutaj

Region Jeziora Garda położony jest względnie daleko na północy Europy, ale jedną z typowych upraw tego obszaru jest drzewo oliwne. Oliwa z Oliwek z Gardy jest głównym produktem uprawianym w regionie, zaraz po winnicach – ale o tym później.

Każda gmina wokół jeziora może policzyć jedno lub więcej gosppdarstw , w których rolnicy uprawiają oliwki i wyciskają z nich olej. Na ogół można je odwiedzić, posmakować i kupić produkt.

Polecam odwiedzić Muzeum Oleju w Cisano, na wschodnim wybrzeżu w okolicy Bardolino.

Dodam że to jedno z kilku w regionie. Jeśli jesteś fanem oliwy to znajdziesz też inne 💪🏻

6. Skosztuj typowych win: Lugana, Bardolino

Jak już jesteśmy przy degustowaniu to warto wspomnieć o winie.
Jak w całych Włoszech, doskonałe wina produkowane są również nad jeziorem Garda. Na obszarze Wzgórz Morenowych typowe jest Custoza i Lugana , białe wino o świeżym i miękkim smaku, które naprawdę mi się podobają.

I o ile nie jestem znawcą win, to te naprawdę mi smakują.

W niewielkiej odległości można skosztować Bardolino i Lugana, które ma swoją nazwę od miasteczek o tej samej nazwie. Gdzie co roku w październiku odbywa się winobranie (Vandemmia), absolutnie musisz spróbować.

O winach z Lugany pisałem już wiele razy. To dla nas o tyle wyjątkowy region że mieszkamy w zasadzie dotykając wielu z nich. Wyjątkowość swą też zawdzięcza obecności w Watykanie, a wprowadził je tam nasz Karol Wojtyła.

Port w Desenzano del Garda

W regionie miejscowości Lugana proponuję odwiedzić rodzinną winnice DeiFrati

Znana od 1782 r., o czym świadczy dokument, który odnosi się do „winnicy w Lugana w twierdzy Sermion, zwanego miejscem braci”. W 1939 roku Felice Dal Cero, syn Domenica, już winiarza w Montecchia di Crosara, w rejonie Werony, przeprowadził się do tego domu, w Lugana.

Dziś to przepięknie odnowiony klasztor, kościół należący do rodziny w którym zaznasz ich smaków i przeniosą Cię w naprawdę niesamowity klimat.

7. Sirmione, Peschiera, Desenzano, Padenghe i Saló.

Czyli południowa część jeziora. O ile północ proponowałem odwiedzić Ci statkiem, z prostego powodu. Dostępności terenu. Pamiętaj że tam Jezioro Garda otoczone jest wysokimi górami przez co dostępne trasy rowerowe przy linii brzegowej to w zasadzie kilka ulic w miasteczkach. To pozostała część to ruchliwa trasa przy jeziorze.

Niestety chcąc zwiedzać cześć bliską wody musisz się nimi poruszać, a z niewielu miejscach wyznaczone są trasy rowerowe. To zmienia się z każdym rokiem i powstaje ich coraz więcej chociażby projekt tej oplatającej jezioro dookoła i odcinka z Limone. Natomiast do zrobienia jest Jeszce sporo.

I UWAGA, nie zrozum mnie źle. Nie mówię że na północy nie ma gdzie jeździć rowerem. Bo ich tras bardziej zazdroszczę niż naszych na południu.

Chodzi mi jedynie o podróżowanie przy linii brzegowej jeziora. Wynika to też z ukształtowania samego Jeziora. Na południu Garda ma ok 15km linii brzegowej, na północy niewiele ponad 4km.

Jezioro Garda rowerem

Natomiast południowa część to zdecydowanie bardziej dostępne trasy, z których podziwiać możesz brzeg jeziora. Zatrzymując się wręcz w wielu miejscach by zmoczyc nogi.
Dlatego ten region proponuję wybrać się rowerem.
Odwiedzisz tu np Sirmione i zamek, o którym pisaliśmy tutaj.

Albo zapraszam też do wspólnego z Kasią materiału o samym Sirmione i wywiadzie z jednym z mieszkańców, moim kolegą Fabio.
W naszej kuchni pływały ryby

Peschiera del Garda

uznawana przez wielu jako druga Wenecja. To tutaj znajduje swoje ujście największa rzeka nad Gardą, Minicio. To też stąd warto ruszyć w trasę rowerową w stronę Mantova pisaliśmy i niej tutaj.

Desenzano del Garda

To największe miasto nad jeziorem. To tutaj też jest największy i najstarszy port nad jeziorem Garda. Powstał w 1200 roku. W mieście tym warto odwiedzić Zamek.

Położony w najwyższym punkcie miasteczka, daje niesamowite widoki na cały region. Sprawdź kalendarz imprez, bo warto go też odwiedzić podczas jakiegoś koncertu które w sezonie bywają bardzo często.

Tutaj

Padenghe

to niewielka bardzo rozległa miejscowość. Tu również polecam wjazd na Zamek. Dostaniesz się tam bez problemu rowerem. Ten moze wydac się ciekawym bo jest wciąż zamieszkały.

Stąd do Saló możesz dojechać bardzo ciekawą trasą rowerową o której pisaliśmy tutaj

Noclegi u Polskiego gospodarza z naszą rekomendacją znajdziesz tutaj

Saló

z kolei to miasteczko położone w zatoce. Największej zresztą nad całą Garda. To tutaj też woda wydaje się spokojniejsza.

W Saló też jest najdłuższa i najstarsza promenada tzw Lungolago. Została wybudowana po 1900 roku i trzęsieniu ziemi które pojawiło się w tym regionie, to tu znajdziecie bardzo liczne bary, restauracje i lodziarnie z ogródkiem wychodzącym wprost na jezioro.

To też trochę inne miejsce niż typowe włoskie miejsca. Tu często znajdziecie eksperymentalne miejsca których np. brakuje w Desenzano. Zresztą zapraszam Was do wpisu Asi, która bardzo fajnie opisała to miejsce

W Salo też na zachodnim wybrzeżu zaczynają się góry – pierwszą z nich jest San Bartolomeo 1600 mnpm.

Dużo więcej o południowej części jeziora Garda, i regionie z tego punktu przeczytasz w moim materiale „Dookoła jeziora Garda cześć 1”
Znajdziesz go tutaj

8. Żegluj po jeziorze, Windsurfing, a może SUP.

Wspaniałą rzeczą nad jeziorem Garda jest również cieszenie się przyjemnymi wiatrami. Zwróć uwagę, gdy wieje „Ora”: zobaczysz wiele kolorowych żagli pływających po jeziorze. W rzeczywistości tak nazywa się to lekki wiatr, który wieje po południu i ułatwia żeglowanie nawet początkującym.

Możesz także spróbować lekcji w wyspecjalizowanych szkołach nad jeziorem, gdzie możesz wypróbować każdy sport wodny, od kitesurfingu po żeglarstwo, od wiosłowania po windsurfing, albo coraz bardziej popularny SUP.

Wieczorem zrelaksuj się na jednej z plaż w Torbole lub Riva del Garda w towarzystwie naszej koleżanki Agaty, która pomoże Ci poznać techniki Jogi.

Agata, pomoże Ci w zorganizowaniu sportów wodnych. Kontakt do niej znajdziesz na fb. Agata Rożeńska

Propozycje Agaty znajdziesz tutaj

9. Jezioro Garda  – Okolica i atrakcyjne miejsca, które musisz odwiedzić.

Mantova

Widok na jezioro Mantova

Dojedziesz tu rowerem wcześniej wspomnianą trasa, lub autem. To oddalone od jeziora ok 45km piękne miasto.
W naszej opinii jest rewelacyjne, trochę zapomniane przez ludzi którzy tu przyjeżdżają. Jest położone między sztucznymi jeziorami, w zasadzie przez nie otoczone. To taka wyspa wśród jezior. Całą trasę dookoła wyspy, od strony jeziora, można przejechać rowerem. Po jeziorach można też pływać promami. Odbywa się tu również dużo imprez kulturalnych. Mantua była włoską stolicą kultury w 2016 roku. Są tu liczne place, wspaniałe parki, zamek i rewelacyjne wybrzeże z parkami i atrakcjami gastronomicznymi.

BORGHETTO

Widok ze starego mostu Borghetto

mała wioska położona na trasie do Mantovy.
Młyny, stary most nadają temu miasteczku niepowtarzalny klimat. Naprawdę warto wpisać to miejsce na listę.

SOLFERINO

To tutaj 29.10.1863 powstaje za sprawą Henrego Dunata CZERWONY Krzyż. Za działanie te Dunat otrzymuje pierwszą w świecie Pokojową Nagrodę Nobla.

Wszystko to było następstwem najkrwawszej bitwy XIXwieku. Wydarzenia te upamiętnia do dziś kostnica, która zawiera dziesiątki tysięcy szczątków walczących na froncie.

10. Rower

No jakby mogło go zabraknąć. Zostawiam go na koniec byś najbardziej to zapamiętał 😉.

Otóż będąc w regionie włoskiego jeziora Garda, które przez wielu uznawane jest za najpiękniejszą rowerową krainę w Europie, konieczne jest przejechanie się jedna z kilkudziesięciu set kilometrowych tras będących w okolicy.

Jak mnie już wcześniej czytałeś wiesz ze mogę pisać o nim dużo i długo, i tak też robię. Założyłem do tego specjalnie inne strony 🤣

Jezioro Garda rowerem

Dużo piszemy o nich na naszej stronie
www.roweremnadgarda.pl, tam też znajdziesz propozycje wycieczek i tras rowerowych w regionie Jeziora Garda.

11. Zdjęcia z tarasów widokowych

Chyba każdy chce mieć wspaniałą pamiatke na zdjęciech, ale nie każdy ma drona. To nic straconego, nad jeziorem Garda znajdziesz sporo miejsc gdzie znajdziesz super ujęcie trzymając telefon w ręku.

I tak na przykład, jadąc prosto z autostrady Rovereto Sud-Lago w stronę Lago di Garda Nord i kierunek jeziora, jest parking, z którego zrobisz super zdjęcie jeziora. Zawsze jest pełno ludzi, którzy zatrzymują się obserwować jezioro. Jest po lewej stronie, po przekroczeniu Nago, dalej drogą Maza, która prowadzi do Arco.
Parking jest tutaj

Słynne Terrazza del Brivido

w Tremosine to kolejne wyjątkowe miejsce. Już nazwa może wskazywać że jest wysoko, a widok tam naprawdę zapiera dech w piersiach. To należący do Hotelu Taras z którego zobaczysz dużą część Jeziora Garda. Z dołu wygląda jak przyczepiony do skały balkon. Dojedziesz tam łatwo samochodem lub motorem, przejeżdżając przez wspaniałą Strada della Forra . Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych dróg jeziora Garda, całkowicie biegnąca w wąwozie rzeki Brasa, między skalistymi ścianami i wąskimi przejazdami w skale i tunelu wykutym w górze. Będąc tam, już dzisiaj nie sposób zastanawiać się jak ludzie to ogarneli, a wyobraź sobie że zbudowana została w 1913 roku!! A uznana jest za ósmy cud świata. Więcej o trasie znajdziesz tutaj.

Jezioro Garda Strada della Forra

Inne miejsca, które oferują spektakularne widoki, to schroniska górskie otaczające jezioro, i tak dla przykładu
Schronisko Altissimo, znajduje się na jednym ze szczytów masywu Monte Baldo. A dokładnie na granicy regionów Veneto i Trydentu, tutaj

Maso Naranch w Pannone

W prawdzie to agroturystyka i wspaniała restauracja z lokalnych produktów. Natomiast też wspaniały punkt widokowy. Położony trochę wyżej od Riva del Garda, daje widok na całą północna część Jeziora Garda.

Tutaj

Mały bar z tarasem i parkingiem widokowym położony w Tignale.

Na parkingu mają napis że toaleta, kawa i parking za 3 euro. Chyba taki 😉 jak dobrxe pamiętam. Ale to prawda, w miejscu tym warto się zatrzymać przejeżdżając tam rowerem, autem czy motorem. Widok niesamowity. Położony po stronie zachodniej.
Dokładnie tutaj.

Do wszystkich tych miejsc z łatwością dotrzesz autem, motorem i rowerem. Ale niektóre z nich wymagają umiejętności podróżowania wąskimi górskimi podjazdami. Dlatego jeśli się tego boisz i szukasz łatwo dostępnych miejsc?

Punta San Vigilio w Garda,

albo sąsiednia

Góra Rocca Vecchia,

na którą bez problemu wejdziesz o własnych nogach. Pisaliśmy i niej tutaj.

Myślę że tyle wystarczy na Twój urlop. Tych punktów naturalnie można by wymienić 111 albo i więcej. Natomiast tutaj poznaleś te które pozwolą zaznać Ci region od strony wody, lądu i gór.

Jeśli masz pytania i chciałbyś poznać więcej tajemnic i miejsc z nad Jeziora Garda. Pisz do nas śmiało. Jesteśmy na miejscu odkrywamy go dla nas dzieląc się Tobą.

Mam nadzieję, że ten post pomoże ci w następnych wakacjach.

Jeśli chcesz zostaw swój komentarz, albo zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych.

Chcesz wiedzieć więcej o miejscach, które warto odwiedzić nad jeziorem Garda?

Przeczytaj nasze pozostałe materiały.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *