Trasy rowerowe we Włoszech

Bergamo rowerem trasa – CICLOVIA DELLA VALLE SERIANA

Rowerem w region Bergamo chciałem dostać się od dawna.

Dużo widziałem dobrych opinii na temat tras w regionie północnej części miasta (to już coraz większe górki). Do tego obszaru i tras w regionie rzeki Serio, która spływa przełęczą z wysokich już gór.

Trasy rowerowe we Włoszech

Odcinek, dłuższej trasy rowerowej którą zrealizowaliśmy tego dnia określony określany jest jako jeden z najpiękniejszych w Italii.

Nie przejechaliśmy całego i trasy wyżej w góry. Trochę spłoszyła nas pogoda. Okazało się że pomimo dobrych prognoz i słońca w Bergamo po wjechaniu w góry lekko się popsuła i złapał nas nawet mały deszcz.

Zupełnie nie przygotowani na taki obrót sprawy, a przede wszystkim chyba nawet nie sądziłem że zaczniemy wyjeżdżać już w tak wysokie góry. Także rzutem na taśmę znaleźliśmy jakiś teren piknikowy pod drzewami i przeczekaliśmy te kilka minut niepogody.

Rowerem w regionie Bergamo

Powiem tak. Nie pamiętam tak dużo ludzi, rodzin i tak miłej atmosfery na trasie rowerowej.

Zdecydowana większość uczestników to rodziny z dziećmi w przeróżnych konfiguracjach, od holi, przyczepek, fotelików, samo jeżdżących dzieci itd..

Bardzo, bardzo dużo. Super pozytywnie to nakręcało to naszą wycieczkę bo bardzo miło jedzie się w takim klimacie. Choć nie powiem że nasze bliższe Jeziora Garda trasy są też bardzo przyjemne.

Trasy rowerowe w północnych Wloszech

Bergamo dojazd na trasę rowerową

Dojazd z południa Jeziora Garda, to nasz zakładany na takie wycieczki zasięg, czyli ok godziny drogi.


My zaparkowaliśmy auto w jednym z parków północnej części Bergamo i bliskiej odległości rzeki Serio. Zresztą parking już w nazwie określony jako rowerowy.

To stąd rusza dużo tras w każdą stronę, Nasza Ciclabile Valle Seriana prowadzi na północ, przy rzece Serio. ciclabile fiume serio.

Stąd też rusza dużo tras w inne strony, można wrócić na południe i zwiedzać rowerem Bergamo. Można z trasy głównej odbijać w góry – to głównie trasy na MTB.

Nasza to trasa dla każdego, płaska, przyjemna.

Przyznam że dawno nie musiałem robić tyłu przerw by ogarnąć w którą stronę jechać. Tam po prostu jest tak dużo tras i wariantów.

Jakoś tego też nie przygotowałem. Ostatnie nasze wyprawy raczej jeździliśmy na starych miejscach, a nowe trochę planowałem. Tu myślałem że będzie mniej wariantów, że będzie rzeka i sobie przy niej pojedziemy.

Tak jak w naszej sąsiedniej

Ale tutaj, zjazdy, rozjazdy, takie siakie. Naprawdę na przedmieściach Bergamo czad, po prostu rowerowy czad. Nie wiem, tam ludzie mają dalej do jeziora i jeżdżą rowerami w góry 😉. Infrastruktura rowerowa piękna.

Kamperem we Włoszech region Bergamo

Stąd można zorganizować też bardzo dobre miejsce na eksplorowanie regionu i 2, 3 dni na bezpłatnym parkingu jednym z naszych kamperów. VW California lub California GRAND

To idealna okazja by w ciągu dnia poznawać region rowerem i zdobywać góry, a wieczorami poznawać piękne miasto Bergamo.

By otrzymać propozycję i rozwiązania takiego spędzania czasu zapraszam na stronę KAMPERY WE WŁOSZECH

Rowerem w Bergamo jak dalej

Kilka spojrzeń na mapę, określenie w nawigacji celu jako jedna z dalszych miejscowości i jechaliśmy już jak po sznurku.

Samo oznaczenie tras jest bardzo dobre. Każde remonty, objazdy itd dużo wcześniej sygnalizowane.

Trasa płaska że zróżnicowanym podłożem. Trochę przywykliśmy do asfaltu i tras utwardzonych, a tu prawie połowa to żwir. Choć nie powiem że to źle. Chociaż zauważyłem że ciekawie jest to rozwiązane na zakrętach są odcinki asfaltu. Sądzę że w celach bezpiecznego pokonywania tych odcinków.

Nie wiem natomiast jak to się zachowuje po deszczu, bo miejscami było błoto z poprzednich dni. Natomiast i tak w newralgicznych miejscach czyli lekkie podjazdy i zjazdy, zakręty to było utwardzone.

Wnioskuję też po nawierzchni utwardzonej, że miejscami było dość nierówno z powodu korzeni pod spodem i porozsadzanego asfaltu, że żwir to rozwiązanie właśnie najlepsze. Nie pęka wtedy nic, nie robią się dziury, podłoże pracuje. A ilość drzew, krzaków i roślinności w tym miejscu jest bardzo bujne.

Rowerem we Włoszech trasy rowerowe Bergamo

Trasa rowerowa jakość

Trasa w zdecydowanej większości jest bardzo dobrze zacieniona.

Bliskość wody (rzeka Serio) i później coraz wyższych gór często daje chłód. W takich opcjach naprawdę czuć jak wjeżdżamy w ten górski klimat i powietrze.

Niekiedy czuć kilometr po kilometrze zmieniającą się temperaturę. Co jest naprawdę pozytywne w upały. Jest bardzo, ale to bardzo dużo miejsc na pikniki, placów zabaw, barów rowerowych.

Aperitif na trasie rowerowej – zestaw za 5 euro.

W zasadzie cała infrastruktura pod aktywny wypoczynek. Co też bardzo ważne ceny są naprawdę dobre. Za przykładowy Aperitiv z naprawdę bogata opcja poczęstunku. Bo ciepłe pizzerki (w mojej opinii to prawie połowa margharity jest skrojone, chipsy, oliwki, dwa drinki) 5 euro to w porównaniu z innymi trasami w regionie Jeziora Garda to naprawdę dobra cena.

Do tego przy zamawianiu drugiego Aperola dokładają nowa porcje jedzenia. Często poczęstunek jest do pierwszego i basta, później trzeba się upomnieć 😉 – tutaj NIE, to lubimy 🙂

Bary i miejsca piknikowe na trasie rowerowej region Bergamo

Bergamo rowerem region

Z naszej głównej trasy mam wrażenie głównej Ciclabile fiume di Serio, co kilka kilometrów odchodzą inne trasy w góry.

Mija się ich po drodze kilka i na pewno sprawdzę sobie w wolnej chwili ich potencjał.

Trasy rowerowe w regionie Bergamo

Oceniając teren, zaangażowanie regionu w tą formę wypoczynku rowerowego na pewno jest co zwiedzać. Dlatego zdecydowanie nie jest to nasza ostatnia wyprawa w ten region.

Jeśli ten sezon nie pozwoli z różnych powodów zdobywać już go w tym roku, to będziemy atakować tam już w następnym.

Bergamo rowerem i pogoda

Przyszedł mi do głowy tylko jeden minus, albo nie wiem czy określać to jako minus. Region ten jest zdecydowanie bardziej deszczowy już nasz.

Chociażby z tego względu jesteśmy tam tak późno. Zawsze albo padało, albo byliśmy umówieni już tu na miejscu bliżej z kimś, albo mieliśmy inne plany, albo znowu padało.

Także ciężko było weekendowo znaleźć tam okienko. Udało się, byliśmy, zobaczyliśmy na pewno wrócimy.

Więcej pomysłów na rower we Włoszech i w regionie Jeziora Garda znajdziesz na naszej stronie.


Podobał Ci się materiał udostępnij – może przyda się też komuś.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *