Jezioro Garda rowerem

Czyli przez wielu uznawane jako najpopularniejsza rowerowa kraina

Czy pewno ?

Rowerem nad Jeziorem Garda

Wydaje mi się że większość osób,  na takie hasło wyobraża sobie że jest tu sieć wspaniałych tras rowerowych oplecionych wspaniałymi widokami. Rower jest tu najpopularniejszym środkiem transportu, a większość miejsc przystosowana jest wyłącznie pod tą formę transportu.

Otóż nie do końca, jak zobaczysz mapę Holandii. Dla mnie jak otwieram mapę ścieżek rowerowych w europie to nasz region w porównaniu do np. Holandii znika jak Polska w latach 90 z siecią autostrad w porównaniu do Niemiec.

Ale czy o ilość tylko chodzi?

Jezioro Garda rowerem gdzie pojechać, by dobrze pojeździć.

Jezioro Garda gdzie pojechać rowerem

Ilość wyznaczonych ścieżek wyłącznie rowerowych wciąż jest nieliczna. Mówię tutaj o takich wyłączonych z ruchu publicznego. Chociaż tych jeśli dobrze poszukamy w całym regionie znajdziemy wystarczająco dużo. To tysiące kilometrów wyznaczonych tras rowerowych. Tylko w regionie północnym jest ich ponad 50, i mówimy tu o wielokilometrowych wspaniałych trasach.

Większość z nich oddalona jest do godziny jazdy autem od samego jeziora. A też nie zawsze możesz być wszędzie. Pamiętaj, że cała kraina Jeziora Garda to bardzo duży obszar. To aż trzy różne regiony (Lombardia, Veneto, Trydent) i 160 km linii brzegowej.

By odkryć te najlepsze miejsca, wolne od tłumów turystów, trzeba trochę poszukać. Warto odjechać w pobliskie góry, czy nizinę poludniowej Lombardii.

Transport rowerów Jezioro Garda

I tu często jest problem dla osób przylatujących czy bez swojego transportu by dotrzeć do takich miejsc. Dlatego uruchomiliśmy nasze usługi, transferu lotniskowego i transportu rowerów.

Pisałem o tym tutaj

Rowerem nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda – Co jest na miejscu ?

W zasadzie w każdym sklepie rowerowym można dostać mapę takowych tras w okolicy.

Jeśli interesują Cię te większe polecam te z Compass .

Albo przewodniki, mam ciekawą książkę Garda GPS Bikeguide Andreas Albrecht. I jak wspomniałem tras rowerowych jest bardzo dużo, widoki wielu z nich otwierają nasze buzie z zachwytu, a jedyne słowa które przychodzą do buzi to ochy i achy.

Jezioro Garda – wycieczki rowerowe

Też po części rower to forma transportu, jeżdżą tu wszyscy. Naprawdę.

Jak zamieszkaliśmy tutaj te kilka lat temu, byłem w szoku widząc Panie bliżej 70tki jak jadą swoją damką z lekkimi zakupami. Albo jak na swoich trasach szosowych spotykam równie starszych panów na super zadbanych starych tzw kolarzówkach, albo zupełnie nowym modelu Colnago.

I wcale nie jest tak że ten gość wlecze się poniżej 20km/h, on ciśnie naprawdę dobrze. To jest super motywujące, taką chciałbym mieć starość. NIE przed Polsatem i TVN narzekając jaki to świat jest popier…ny oglądając kolejny odcinek serialu, który serwuje nam takie emocje i nieprawdziwą rzeczywistość.

Bardzo chciałbym mieć możliwość tego nie robić!!

Jezioro Garda – Kto tu jeździ

Jezioro Garda Rafał Majka

Każdy, naprawdę. Mam nadzieję że udowadniamy to naszymi materiałami.

Mam też wrażenie że z roku na rok rowerów jest więcej – tych turystycznych. Bo lokalsi zawsze jeździli, oni od pokoleń wychowani są na rowerze.

Jezioro Garda Każdy na rowerze

Mam wrażenie że coraz więcej grup sportowych wybiera ten region na treningi, ze względu na bliższą lokalizację niż oddalona Hiszpania. Dodam że w regionie trenuje regularnie nasza Polska grupa CCC Polkowice, a to pewnie dlatego że ich włodarze są mocno związani z tym regionem.

Wiele razy można spotkać nawet naszych Mistrzów jak Rafał Majka, Cesare Benedetti

Jezioro Garda Cesare Benedetti

Więcej też z roku na rok jest tras rowerowych i miejsc wyznaczony do jazdy.

Gminy, regiony prześcigają się w tworzeniu tematycznych tras i odcinkach dróg dla rowerzystów. Budowane są specjalne przystanki dla rowerzystów. Na trasach rowerowych bary rowerowe ze zdrową kolarską kuchnią, prysznicami i możliwością drobnych napraw.

Dużo propozycji i pomysłów na niektórych szlakach rowerowych znajdziesz tutaj

Jezioro Garda przystanki rowerowe

Jezioro Garda – Gdzie jeździć rowerem

Warto pamiętać że wiele dróg blisko jeziora współdzielona jest z pieszymi. Spowodowane jest to głównie przez brak miejsca na wytyczanie nowych szlaków wyłącznie dla rowerów.

Pewnie wielu z Was słyszało o tej zawieszanej na skałach i najbardziej spektakularnej w europie trasie. Tak, ona jest – albo lepsze jest określenie – będzie. Bo na razie to odcinek nie spełna 2,5 km od Limone w stronę Rivy. Drugą bardzo popularną i znaną jest Strada Ponale.

Pisałem o nich tutaj.

Jezioro Garda podwieszona trasa od Limone sul Garda

Niestety przez swoją popularność i hybrydowe zastosowanie szlaki są dość zapchane bo trasy jak wiele podobnych naziemnych w regionie połączona jest spacerowa wraz z rowerową.

Nie do końca wiem jak organizator inwestycji trasy podwieszonej z Limone ma w planach zorganizowanie tam ruchu rowerowy. Natomiast obecnie ja to określam bardziej jako taras widokowy. Na marginesie bardzo polecam.

Mało tego, Włosi jako dość zabawny i dowcipny naród stworzyli pewnego rodzaju paradoksy. Bo jest wiele odcinków zaznaczonych na mapach jako trasy rowerowe tj. fragment od Peschiera do Lazise, czy wiele innych w regionie południowym i samym jeziorze.

Jezioro Garda trasy rowerowe

A w rzeczywistości jest tam zakaz poruszania się rowerem o czym informują nas znaki. Docelowo projekt tras rowerowych nad Jeziorem Garda zakłada do 2021 roku połączyć wszystkie gminy i miasteczka dookoła jeziora.

Część 2,5 kilometrowej podwieszonej trasy, praktycznie ma wejść w skład już istniejących odcinków na których takie zakazy obowiązują. Szczególnie przy jeziorze. Wtedy teoretycznie powinniśmy chwycić nasz rower w rękę i przeprowadzić przez zakazy (bo w częściach mają one od kilku do kilkuset metrów).

To może rozbawić osoby podróżujące z przyczepką lub fotelikiem z dziećmi, bo prowadzić – albo ciągnąć taki zaprzęg, prowadząc przy tym rower między spacerowiczami to niezły hardcor. Pomysłodawca tego przepisu musiał być po dobrym Aperolu.

Fajna płaska trasa znajduje się w południowo wschodniej części, w okolicsch Werony. Poprowadzona wśród gosppdarstw rolnych z możliwością zwiedzania miasta Werona.

Pełny opis jest tutaj

Ciekawostka

Ale….z doświadczenia, i własnej skórze przyznam że na 10 osób będących w tym czasie z rowerami może jedna go prowadzi. Nawet Niemieccy turyści którzy od kwietnia tłumnie najeżdżają całą długość wybrzeży pędzą swoimi elektrykami nie zważając na te zakazy.

Przyznam też że jeździmy tu od lat i nie spotkałem się ze swego rodzaju strażą miejską czy innymi służbami jak to bywa w Polsce, którzy tylko czyhają zza krzaka by złapać biednego rowerzystę i wlepić mandat.

Jezioro Garda trasy rowerowe

Wydaje mi się że nawet jeśli ktoś jakiś cudem znalazłby się w mundurze to tylko zwróci uwagę i przypomni o zakazie, o ile sam o nim wie. Oczywiście zakaz ma duży sens w weekendy i święta kiedy na takich trasach jest naprawdę tłum, ale wierzę że każdy ma własny rozsądek i wie czy warto prowadzić rower czy jednak przeciskać się przez tłumy i bezskutecznie dzwonić dzwoneczkami.

Dlaczego bez skutecznie? bo nikt na Was nie zwróci uwagi. Chyba że zamontujecie na swojej kierownicy takie tuby z meczów na stadionie. Oczywiście nikogo nie namawiam i nie zachęcam do jazdy rowerem w miejscach z zakazami. Każdy robi to własną rękę i własnym sumieniem.

Rowerem nad Jeziorem Garda

Trasy o których piszę dotyczą głównie południa regionu czyli od miasta Salo, Moniga, Padenghe, Desenzano, Rivoltella, Sirmione, Peschiera, Bardolino, Garda.

Od pierwszej i ostatniej w stronę północą zaczynają się góry, które po stronie zachodniej coraz mocniej zacieśniają teren i możliwość jakiejkolwiek trasy przy tzw tafli jeziora. Czyli mamy Rivierę nad jeziorem. Po wschodniej ograniczają ją wyłącznie do drogi samochodowej i dłuższymi lub krótszymi odcinkami plaż.

Jedną z naszych propozycji i tras dla każdego jest ta na odcinku Padenghe Saló.

Pełen opis tutaj

Dodatkowo im bardziej na północ czyli od Limone lub Malcesine pojawiają się tunele.

Jezioro Garda tunele na trasie

Północny region Jeziora Garda

Inaczej sprawa ma się np. na samej północy i okolicy Riva del Garda. Tam ilość tras rowerowych jest zdecydowanie większa niż w południowej części. Organizacja regionu Trentino jest tu wręcz mistrzem. Wiele opcji rowerowych i pomysłów na aktywności w tym regionie znajdziesz w aplikacji instalowanej na smartfony tutaj . Bardzo polecam to rozwiązanie. Pozwoli Ci ono na zaplanowanie wielu aktywności w północnym regionie.

Jedną z przejechanych przez nas tras jest ta dość popularna łącząca Riva del Garda z miasteczkiem Mori. Bardzo malowniczą przełęczą.

Pełen opis tutaj

I tak pewnie mogę spotkać się z opiniami że, w całym regionie jest dużo tras rowerowych itd…!! Przecież ciągle i wszędzie o tym piszemy. Założyliśmy i organizujemy nawet pobyty rowerowe w regionie

Wiele tras blisko samego jeziora, to raczej takie na krótkie wycieczki i owszem, i są one przepiękne.

Natomiast na dłuższe wyprawy, to znajdziemy rewelacyjne w głębi lądu i wiele z nich trzeba po prostu odkryć. I takim to sposobem przechodzimy do takowych. I teraz spróbuję wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi. Otóż o nic innego jak o ukształtowanie terenu i sprawy ważne i ważniejsze.

Jezioro Garda wycieczki rowerowe

Każdy może to sprawdzić uruchamiając na mapach opcje teren. Chociaż i z tym Włosi starają się poradzić zawieszając trasy do skał. Wykuwając w skałach tunele rowerowe. Na razie to niewielkie odcinki, ale jakieś plany są, coś się dzieje.

Także kto wie, być może nasze dzieci z którymi jeździmy w przyczepkach będą mogły cieszyć dużo większą ilością tras blisko samego jeziora. Do tego dochodzą sąsiednie regiony jezior Idro, Iseo, czy okoliczne góry.

Jezioro Iseo trasy rowerowe

Dlatego jeśli jest trochę płaskiej przestrzeni były sprawy ważniejsze niż ścieżka rowerowa. Rower czy trasy rowerowe zeszły trochę głębiej lądu. I one są, oj jest ich dużo.

Którędy jeździć rowerem nad Jeziorem Garda

Poza wytyczonymi szlakami rowerowymi, jest cała masa możliwości korzystania z dróg publicznych. Trzeba tylko wiedzieć jakie drogi wybierać i w jakim czasie. Bo np niektóre mogą okazać się mało przejezdne. Albo podczas sezonu żniw czy wzmożonych prac rolniczych używane przez ciężki sprzęt. Koła takich urządzeń często zostawiają błoto i piach co nie zawsze jest bezpieczne.

Jezioro Garda trasy rowerowe

Warto też planując takie trasy zwracać uwagę na określenia dróg i wybierać te z literkami SP – czyli Strada Provinciale. Omijać tzw SS – Super Strada, i Tangenziale – obwodnice.

Dróg określonych SP i tych bardziej lokalnych (na google zaznaczonych na biało) jest dużo, na pewno wystarczająco by swobodnie poruszać się po całym regionie.

Dla nas i organizatorów takowych tras to łączenie coraz większej ilości tras rowerowych z drogami publicznymi. To w pojęciu widoków, poznawania regionu z wielu stron ogromny kompromis.

Jezioro Garda trasy rowerowe

Na co zwrócić uwagę

Teren i podjazd. W całym regionie najwięcej płaskiego znajdziesz w południowej części. Im dalej na północ tym górek jest więcej. Jeśli na mapie zaznaczony jest podjazd zastanów się i okreś swoje możliwości czy będzie on w Twoim zasięgu.

Odległość, z reguły te podjazdy, szczególnie na wyznaczonych trasach rowerowych nie są strome – ok 10% ale ich długość może być kluczowa.

W swoich materiałach opisuje Wam też propozycje podjazdów dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.

PASSO DELLA FORRA – Tignale, przełęcze i rowerem nad Jeziorem Garda

VALVESTINO i Rowerowa górska pętla.

Jezioro Garda trasy rowerowe

Po drugie, zwracaj też uwagę na tunele.

Tych w regionie północnym jest dużo. WAŻNE by w każdą wyprawę która przebiegać będzie przez tunel, nawet te w ciągu dnia zaopatrzyć się w oświetlenie!!

Większość z nich to długie przejazdy, albo wąskie wykute w skale bez oświetlenia, albo bardzo słabym. Więc beż światła jesteście zwyczajnie nie widoczni.

Ja do dzisiaj nie odważyłem się też przejechać z wyprawą rodzinną przez tunele na drogach publicznych. Mówię tutaj o tych od Limone na północ. Co robić gdy nasza trasa powinna jednak przejechać przez taki odcinek??

skorzystać z promu.

Jezioro Garda prom i rower

Myślę że to mega atrakcja dla wyprawy, w zdecydowanej większości miasteczek odpływają różne statki, promy do następnych. Bilety na te większe kosztują kilka euro, możemy zabierać rower. Rozkłady i przystanki znajdziesz tutaj.

Gdzie i jak doładować kalorie

Dla mnie bardzo fajnym rozwiązaniem są bary, te najzwyklejsze przydrożne bary. On wcale nie musi dobrze wyglądać, naprawdę.

W większości z nich znajdziemy wspaniałe briosze, super kawę, słodycze. I naprawdę w dobrych cenach. Ja mam taki już rytuał że podczas dłuższych rozjazdów w połowie trasy zahaczam o jakiś bar. Zjadam 2 lub 3 briosze z reguły świeże, ciepłe bo wiele takich miejsc wypiekana jest na miejscu, pije cappuccino, pół litra wody i takie coś nie kosztowało mnie nigdy więcej niż 5 euro.

Jezioro Garda bary na trasach rowerowych

Warto wypatrywać też pasticeria, czyli cukiernie, tam napełnimy się cukrem po pięty, wypijemy też dobrą kawę.

A co z jedzeniem

Super rozwiązaniem, i to głównie na ścieżkach rowerowych to tzw Bici Grill Bary. Te które poznaliśmy, a były one umiejscowione na każdej z tras przez nas zjechanych i poznanych.

Mają w swojej ofercie wszystko co potrzebujemy. Od parkingu – często bezpłatnego gdzie możemy zostawić bezpiecznie auto, przez żele, jedzenie -również gotowe obiady, szejki owocowe, place zabaw dla dzieci, toalety a nie kiedy nawet prysznice.

Jezioro Garda bary rowerowe

Przystanki również dla dzieci.

Jeśli chodzi o dzieci, to w zasadzie w każdej miejscowości znajdziemy park zabaw, plac zabaw, większe mniejsze, z reguły naprawdę w dobrym stanie.

Nam nie zdarzyło się jeszcze znaleźć takiego nie do używania. A zupełnym zaskoczeniem są te ścieżki w Trydencie i północnym regionie. Ostatnia trasa którą jechaliśmy od jeziora Idro w górę miała takie place dosłownie co 3-4 km na swojej trasie, w zupełnym lesie lub polu.

I uwaga, w mega stanie, zadbane, czyste bez żadnego kiepa na ziemi nie wspomnę o śmieciach. Oczywiście nie generalizuje że cały ten świat tu jest taki piękny i poukładany. Ale naprawdę My nie spotkaliśmy się z niczym na co moglibyśmy ponarzekać.

Jezioro Garda – Czy można objechać dookoła rowerem?

TAK, ALE – jeśli mamy wystarczającą formę, nie boimy się tuneli.

Trasa to ok 160km, raczej płaska. Często pojawiają się pytania którą stroną lepiej się jedzie, która jest bardziej pod górkę która mniej. Obydwie w podobnym stopniu trudności, może wyjątek to że zachodnie wybrzeże ma liczniejsze i dłuższe tunele.

Kierunek polecam zgodnie ze wskazówkami zegara. Pamiętaj też o tym że do południa wiatr wieje z północy na południe. W okolicach godziny 12tej ustaje, by po chwili zmienić swój kierunek w odwrotną stronę.

Mój opis trasy znajdziesz tutaj

Jezioro Garda – rowerem czy warto?

TAK. W naszej opinii bardzo.

Naprawdę widoki, jakość powietrza w górach, bardzo dobrej jakości trasy tworzą krainę bardzo godną poleceniu.

Zapraszam do kontaktu. Dużo informacji i gotowych propozycji na aktywny rowerowy urlop znajdziesz też na www.roweremnadgarda.pl lub naszym Facebooku

Kamperem nad Jeziorem Garda plus rowery

W naszej opinii idealnym rozwiązaniem jest połączenie kempingów, możliwości oddalenia się od „standardowych” tras i popularnych miejsc w pobliskie góry i roweru. I wcale nie trzeba mieć tu specjalnej kondycji i przygotowania fizycznego.

Na przeciw wychodzą rowery elektryczne – rower wypożyczysz też u nas.

Od niedawna również wraz z Polską wypożyczalnią kamperów VW California i California Grand uruchomiliśmy usługę również u nas we Włoszech nad Jeziorem Garda. Dostępność samochodów sprawdzisz tutaj.

Auta odbierzesz u nas nad Gardą na miejscu, lub dostarczymy Ci gotowy zestaw na lotnisko, skąd ruszysz w swoją podróż.

Auta wyposażone są w fabrycznie zamontowany uchwyt na rowery. A w cenie wynajmu otrzymasz od nas plan na swój pobyt, gotowe miejsca pomysły również rowerowe.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *