Rower w regionie włoskiego Jeziora Garda.

W poniższym materiale zaprezentujemy Ci nasze doświadczenia z Europejską trasą Euro Velo 7 i włoskim odcinkiem nazwanym Ciclopista del Sole, a dokładnie tym w północnej części i regionie Jeziora Garda.

Kontynuację oraz inny odcinek trasy Euro Velo 7 znajdziesz w naszym opisie trasy z miasteczka nad Jeziorem Garda Peschiera del Garda w kierunku Mantova

Euro Velo 7 – rower Jeziora Garda

Trasa Euro Velo 7, EV 7 – Szlak Środkowoeuropejski: Przylądek Północny – Malta (całkowita długość 6 000 km)

„… szlaki Eurovelo nie są budowane od podstaw – tzn. w jego ramach nie buduje się ścieżek rowerowych. Zazwyczaj wytycza się je po istniejących ścieżkach lub po lokalnych – często szutrowych – drogach. Ważne jest, aby dany szlak tworzył jedną całość pozwalając dojechać z jednego punktu w inny nie korzystając z innych dróg….”

Trasy rower w regionie Jeziora Garda

Trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Nasza trasa przy powyższych odległościach jest kropelką biegnącej przez całe Włochy i większość Europy ścieżki rowerowej.

Ale i nasz odcinek 60 – 100 km może być dość widowiskowy.

Jeździliśmy po trasie już wiele razy, atakując ją z północy, południa ze wschodu i zachodu. Dla zmotoryzowanych i stacjonujących osób nad Gardą dróg by dostać się na ścieżkę jest wiele.

Dla przykładu z Jeziora Garda na trasę możemy dostać się opisywaną przez nas trasą Z Riva Del Garda do Torbole Mori (tutaj opis)

Polany w okolicy Rovereto – przy trasie rowerowej. Jest tam bardzo przyjemny lodowaty górski strumień. Latem przyjemnie można tam schłodzić stopy.

W tym przypadku unikamy auta i dostajemy się równie dobrą trasą rowerową do EV7. Skąd możemy pojechać na północ w stronę Bolzano lub południe Verona.

Jedna i druga strona w zasięgu 50 km będzie miała maga widoki . Bez obaw góry was nie ominą i będzie kilka raczej mniejszych podjazdów.

Trasy rowerowe Jezioro Garda

Euro Velo 7 – jak dojechać autem i gdzie zaparkować

Dla innych chcących dostać się w inne odcinki trasy polecam auto.

Dojazd z samego Jeziora Garda zajmie wam na tyle mało czasu że ewentualne dzieci na pokładzie nie powinny zacząć marudzić i wymyślać.

My z reguły zatrzymujemy się konkretnie w miejscu BICI GrillBar Ruota Libera w miejscowości Avio. Parking dla Klientów jest bezpłatny.

Jest to też bardzo dobre miejsce by przed zjeść coś energetycznego, a po wycieczce napawać się widokami i podsumować dzień. W barze znajdziesz też plac zabaw.

Bar na trasie rowerowej Jezioro Garda

My zostawiamy tam auto bezpiecznie na cały dzień. Jeśli planujecie wycieczkę w godzinach południowych to na parkingu przy barze może być problem z miejscem. Warto więc przyjechać rano.

Natomiast w okolicy czy samym Avio lub miejscowości Vo, można zostawić samochód w dowolnym miejscu – parkingi z reguły są bezpłatne.

Później dojazd na trasę jest oznakowany więc bez problemu traficie.

Dla nas takie punkty startowe w Barze są wygodnym rozwiązaniem, często po wycieczce chętnie zasiadamy tam z nogami do góry z małym piwkiem w ręku. Tu i w innych tego typu miejscach które będę opisywał są również miejsca dla dzieci, więc nasze pociechy wynudzone już po całym dniu w przyczepce dobrze czują się wypuszczone z pasów. Te jeżdżące z nami na rowerach wybrać ciekawe pozycje z menu – tutaj są fajne jogurty i smoothy.

Trasa rowerowa Ciclabile del Sole – region Jeziora Garda

Wracając do trasy, jest dość płasko, więc uznaję że trasa dostępna jest dla każdego.

To częste pytanie które mi zadajecie. Całkiem płasko być nie może bo to trasa w górach. Ale, większość ścieżki biegnie rzeczywiście wzdłuż rzeki.

Są liczne mosty czy inne ułatwiające by pomóc ludziom z mniejszą forma. Określę to tak – byliśmy już tam z różnymi ludźmi i każdy dał radę zrobić odcinek 40-50 km. Także bez obaw.

Jedyną uwagą do trasy jest to że w porównaniu do innych, nawet tej po drugiej stronie rzeki opisywanej przez nas tutaj, DEL SOLE zgodnie z nazwą jest bardzo słoneczna. Warto więc zabezpieczyć się w kremy, okrycia głowy.

Ciclopista del sole EV7 co w okolicy Jeziora Garda

Dla bardziej wytrwałych na podjazdy w okolicy jest mega fajny kościół wykuty i przykuty do skały góry.

Maddonna dela Corona

Nasze doświadczenia i propozycja wycieczki w tej opcji znajdziesz tutaj

Borghetto

Piękne małe klmatyczne miasteczko, gdzie przed wjazdem jesteśmy informowani o tym że w miasteczku na ulicach bawią się dzieci. Wioskę zamieszkuje bardzo mało osób, to typowo górskie zaczarowane miejsce. W naszej ocenie punkt konieczny by tam zajrzeć.

pisaliśmy o nim tutaj

Euro Velo 7 – Ciclopista del SOLE. Rower Jezioro Garda

Trasa ma bardzo dużo miejsc do piknikowania, pauzy i bezpiecznego przystanku.

Dlaczego bezpiecznego? Bo ruch na niej w okresie pełnego sezonu jest spory. I przyznam że nikt chyba nie lubi jak na często wąskiej drodze ktoś się zatrzymuje i stoi. Bo np, musi lub robi zdjęcia. A tych warto robić dużo bo naprawdę jest tam pięknie.

Dla jednych i drugich znajdą się zatoczki, polany i inne pastwiska gdzie bezpiecznie można przycupnąć i może nawet bezpiecznie wypuścić dzieci.

Trasy rowerowe miejsca do pikników

Droga w 80% albo i więcej jest odsłonięta na słońce, polecam więc zaopatrzyć się kremy do opalania i inne daszko – czapeczki bo w sezonie naprawdę grzeje.

My do naszej przyczepki stosujemy takie samochodowe osłony od słońca na boczne szyby. Jakoś ma agrafki trochę inne metody i nasze pociechy mają dodatkowy daszek, który chroni im całe ciało.

Jezioro Garda Rower, Uwaga na trasie jest zielono i to bardzo.

Większość drogi biegnie też wzdłuż winnic i wcześniej wspomnianej rzeki.

To zobowiązuje do liściastych zielonych kolorów. Na wiosnę kolorowych kwiatów, a jesienią też urokliwe kolorowych barw na drzewach i krzewach winnic.

Trasy rowerowe w północnych Włoszech – region Jeziora Garda i winnice

Doświadczyliśmy tam już krajobrazu latem i jesienią i przyznam że każda pora roku odsłania te miejsca zupełnie w innym klimacie.

Inną ciekawostka może być też fakt że czasami wieje. Tak to są góry, i wiać czasami musi. W większości do południa wieje z północy na południe, a po 12 tej odwraca kierunek. Jeśli planujesz start z jakiegoś miejsca, parkingu weź pod uwagę kierunek wiatru.

Często przed zmianą pogody wieje mocniej, a nawet bardzo mocno. Rzadko wieje bocznym wiatrem bo jesteśmy w dolinie osłonięci dość wysokimi górami więc daję w plecy lub twarzyczki.

Pogoda też zmienna jest. O ile kiedyś sprawdzaliśmy pogodę np we wtorek planując weekendowy wyjazd do okazywało się, że pomimo dobrych planów w sobotę rano okazało się że jest ryzyko deszczu i chmury.

Warto wziąć też pod uwagę że pogoda może zmienić się z godziny na godzinę, my jeżdżąc w te przełęcze wyposażamy się w coś od deszczu. I o ile dość często są przejazdy pod mostem, Autostradą czy wyrwy w skałach. To można dość szybko znaleźć schronienie.

Chociaż takie przerwy mogą być też okazją na piknik czy spróbowanie wrzucić wszystkich kamieni z pod mostu do rzeki 🙂

Pogodę polecam sprawdzić dzień wcześniej lub rano. My nauczyliśmy się dlatego planować dwie opcje.

Często w tej właśnie okolicy albo drugiej stronie jeziora (zachodnie wybrzeże) – pozostałe propozycje rowerowe w regionie Jeziora Garda znajdziesz na naszej stronie
ROWEREM W REGIONIE JEZIORA GARDA

Na trasie znajdziesz też kilka ucieczek w góry. Można więc połączyć rodzinną wycieczkę z ambitniejszym szosowym podjazdem. Po inspirację zobacz jeden z nich

Rower i Jezioro Garda. Podsumowanie trasy Cislopisa del Sole

Dla wszystkich rowerowych pobytów w regionie Jeziora Garda, trasę oceniam jako konieczną do zrobienia.

Jeździliśmy już tam z bardzo wieloma osobami i grupami. Każdy bez wyjątku miejscem tym był oczarowany.

W kategorii tras rodzinnych dla każdego w skali do 10, ta dostaje ode mnie 10 punktów.

Decydując się na odcinek z baru na północ czyli Trydent Bolzano polecam też wstąpić do miasteczek i poczuć włoski klimat.

Jak dla mnie super połączenie z widokiem gór w tle.

Kamperem we Włoszech region Jeziora Garda

Powyższa wycieczka i region to idealne miejsce na podróżowanie kamperem. W okolicy jest wiele miejsc gdzie można bezpłatnie zaparkować auto z pocztówkowym widokiem na przełęcz i góry.

To idealne miejsce logistyczne do zwiedzania regionu i podróży rowerami. Jedno z takich miejsc opisywaliśmy między innymi tutaj:

Wypożyczalnia kampera i rowerów Jezioro Garda

Rozwiązania kamperowe, wycieczki rowerowe i wypożyczalnia kamperów na naszych stronach

KAMPERY WE WŁOSZECH

ROWEREM NAD GARDĄ

Jeśli uważasz że komuś się przyda, udostępnij.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *