Jezioro Garda i Lombardia, to krótki przewodnik po regionie Lombardii i miasteczkach położonych nad samym Jeziorem Garda.

Cykl opisów dookoła jeziora Garda ma na celu zobrazowanie, jak wygląda wybrzeże i region.

Myślę że jeśli przebrniecie przez treści pozwolą wybrać odpowiednie miejsce na ten wyczekany urlop.

Robiłem to już kiedyś w rożnych formach. Jakich sam dokładnie nie mogę sobie odtworzyć. Strona na fb ma to do siebie że nie można w niej szukać, w grupie nie znalazłem, na blogu nie ma. Więc uznałem że usystematyzuje wszystko w jeden post, dobrze go opiszę i zapiszę.

Teraz do rzeczy, zabieram Was na wycieczkę – dookoła jeziora Garda. W całym materiale Przejedziemy się via Gardasana – czyli zachodnią częścią, wykutymi w skale tunelami gdzie kręcono Bonda.

Postaram się Wam w skrócie opisać, widziane moim okiem praktyczne informacje. Tym, którzy byli być może nie okryje Ameryki, chociaż może ;-), ale na pewno tym co planują przyjechać pierwszy raz otworzę oczy co i jak, gdzie i dlaczego.

Także zaczynamy nasze IL GIRO LAGO DI GARDA – in senso orario.

Czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

I taki kierunek też polecam przy planach objeżdżania jeziora rowerem. Dlaczego o tym pisałem tutaj:

Lugana

To pierwsza miejscowość zaraz po Peschiera del Garda – która należy do regionu Veneto.

Lugana, to małe miasteczko na trasie Peschiera Sirmione.

Region gdzie zlokalizowane jest bardzo dużo winnic, a wino z Lugany to jedno z najbardziej popularnych na świecie.

Podobno nasz Papież Jan Paweł II pił właśnie wino z Lugany, i to on wprowadził je do Watykanu.

Prawdziwe wino z Włoch, prosto z regionu Jeziora Garda znajdziesz na stronie www.WloskieWino.pl

winnice w regionie Jeziora Garda – Lugana

To właśnie tutaj w Luganie, my mamy swoją ulubioną plażę, trawa, drzewa, łagodne wejście do wody.

Sirmione – perła Jeziora Garda

Wejście na zamek w Sirmione

To jedno z najbardziej popularnych miejsc nad Jeziorem Garda.

W pytaniach od Was, wiele osób kojarzy właśnie Sirmione albo Riva del Garda no i Limone sul Garda.

Co jest fenomenem właśnie tego miejsca ?

Pewnie dla każdego coś innego. My mieszkając niedaleko od tego miasteczka, a ja pracuje w zasadzie w Sirmione, trudno jest mi wskazać konkretne powody.

A może to ludzie przyciągają ludzi ? Bo ilość turystów w sezonie właśnie tutaj bije co roku rekordy. Powód? Pewnie po części lokalizacja.

Gdzie położone jest Sirmione ?

To miasteczko położone na południu Jeziora Garda – w zasadzie na samym środku, ponad 15 kilometrowego południowego wybrzeża.

To tu przebiega blisko Autostrada A4 – Mediola, Wenecja.

Właśnie lokalizacja pewnie też przyciąga, tych którzy decydują się tu zajrzeć na jeden dzień, przejazdem.

Właśnie tu zlokalizowane są największe atrakcje tego miasta czyli Grotte di catullo – to ruiny dużej rzymskiej willi, albo przepiękna plaża Jamaica.

Plaża jamaica w Sirmione

Płaskie kamienie, widok na góry i otaczająca półwysep woda dają największe poczucie przestrzeni, jak chyba nigdzie indziej nad jeziorem.

Na półwyspie znajdą się też słynne Termy

Darmowe termy nad Jeziorem Garda

Zamek w Sirmione

Zamek w Sirmione

Jak dojechać na stare miasto w Sirmione ?

Dojazd na półwysep prowadzi jedna droga. W sezonie z nadmiaru turystów często jest zamknięta i dojechać mogą tylko goście hoteli położonych dalej lub na starówce.

Dlatego polecamy dostać się tam autobusem.

Bilet kupicie w każdej tabbachi, koszt 1 euro, albo u kierowcy 1,5 euro.

Czas Jazdy ok 10 min. Przystanek z którego odjeżdża w stronę starego miasta znajduje się tutaj:

Przy budynku Informacji Turystycznej – tu też można kupić bilety.

Wysiadacie prawie pod samym zamkiem, tam już nie martwicie się o miejsca parkingowe, które kosztują ok 2 euro za godzinę – jeśli takie znajdziecie. To naprawdę ponad godzina krążenia autem i szukania.

Natomiast w mieście Sirmione (na lądzie) auto możecie zostawić na parkingu z białymi liniami – bywają takie i są bezpłatne, albo np. mniej legalnie pod sklepem – najbliższy jest pod Penny Market o tutaj: Stąd na przystanek ok 10 min.

Bardzo ciekawy materiał, napisany razem z Kasią ze Snow is White. Wywiad z mieszkańcem Sirmione i dużo ciekawostek o tym mieście.

Desenzano del Garda – największe miasto nad Jeziorem Garda

Desenzano del Garda

To największe miasto nad Jeziorem Garda.

To też stad, odpływa najwięcej połączeń promami, którymi w zasadzie dotrzemy do największej ilości miejscowości nad jeziorem.

To tutaj w porównaniu z innymi miasteczkami, połączenia te działają też cały rok. Jadąc od Sirmione dotrzemy tutaj ścieżką rowerową przy samym Jeziorze Garda.

Dojeżdżając do samego Desenzano na rondzie przy stancji benzynowej Esso, tutaj:

warto odbić w prawo by zjechać w stronę Jeziora Garda.

Tutaj też znajdziemy spory parking

Niestety w sezonie znalezienie miejsc nad samym regionie to ogromne szczęście, jednak warto próbować. Parkingów jest całkiem dużo.

Jeśli ich nie znajdziecie powyżej, warto wrócić na trasę i jadąc główną drogą w górę miniecie też kilka parkingów, gdzie można zostawić auto.

Duże prawdopodobieństwo miejsca jest też tutaj

Stąd też dotrzecie w zasadzie przez ulicę na jedną z publicznych i największych plaż tego miasta.

Kamyczki, możliwość wynajęcia leżaków, ale też spora część bezpłatna.

Jak na południowy region Jeziora Garda jest tu dość czysta woda. Warto dodać też że to właśnie na południu woda w jeziorze jest najcieplejsza, a samo wejście do wody ma łagodny spadek.

Stąd też warto ruszyć Lungolago (deptak spacerowy) w stronę centrum chodnikiem wzdłuż Jeziora Garda.

Jezioro Garda – Desenzano del Garda

Natomiast jak na największe miasto przystało, najtrudniej będzie uzyskać w nim ciche i spokojne miejsce. Ale to zależy kto co lubi.

Poza tym znajdziecie tu też większość sklepów, atrakcji usług i w okolicy największe Centra Handlowe.

Centrum Handlowe Il Levele – całkiem przyjemne miejsce, z dużą ilością zieleni. Mniej barów i gastronomii. Raczej sklepy, również OBI czy LIDL

Największe miejsce w regionie, il Leone. Bardzo dużo różnych sklepów, typowe knajpki jak w takich centrach. Duże przeceny w lipcu.

W Desenzano jest też bezpośredni i popularny zjazd z Autostrady A4, tutaj też jest dworzec kolejowy, a połączenia z innymi regionami znajdziecie tutaj:

Jedziemy dalej:

Lido di Lonato

plaża w Lido di Lonato

To bardzo małe, a wręcz ograniczające się do kilku restauracji, dosłownie krótkiego wybrzeża i chyba dwóch małych kempingów miasteczko. Natomiast, to też miejsce, które może spodobać się osobom szukającym rozrywek tj kluby muzyczne i dyskoteki na plaży nad Jeziorem Garda.

Polecamy Coco beach club miejsce, które w ciągu dnia oferuje plaże i dostęp do Jeziora Garda ale również część Restauracyjną. Wieczorem i na noc zamienia się w klub.

Kluby nad Jeziorem Garda

Klub muzyczny na plaży nad Jeziorem Garda.

W Lido di Lonato, znajdziecie blisko ciekawy kemping gdzie można rozstawić wóz i delektować się widokami na Jezioro Garda – mając je na wyciągnięcie nogi. Area Sosta Camper La to niewielki kemping – bez basenów i atrakcji. Natomiast bardzo dobre lokalizacyjne miejsce do zaparkowania kampera.

Kampery nad Jeziorem Garda

Kampery nad Jeziorem Garda na polskich zasadach, z minimum formalności i podstawieniem samochodu na dowolne lotnisko we Włoszech znajdziesz na stronie
www.KamperyWeWloszech.pl

Auta dostarczane przez 4 FUN FACTORY – to rozwiązania VW California.

Padenghe sul Garda

Jezioro Garda

Przyznaję że my upodobaliśmy sobie tą miejscowość najbardziej. Z bardzo wielu powodów. Między innymi lokalizacyjnych, czystej wody i wspaniałych plaż, połączeń rowerowych z całym regionem.

Tutaj przyznaje że jest chyba najwięcej najładniejszych nieruchomości w regionie Jeziora Garda. Domków, osiedli – to miejsce prywatnie podoba nam się najbardziej.

Choć jako miasteczko jest małe i dość rozciągnięte. W miasteczku Jest też Zamek, wciąż zamieszkały.

Często grane są tu koncerty. Jest naprawdę piękny widok na jezioro.

Za każdym razem jak parkujemy obok (bezpłatny parking tutaj) nasza Zosia mówi że tu są duchy. I to jedyne miejsce, zamek gdzie tak mówi, sam nie wiem.

Ale Chodząc później po trzech uliczkach zamku, wśród tych mieszkań gdzie wiszą często stare firanki atmosfera się zagęszcza.

Sprawdzcie sami.

uliczki na zamku w Padenghe sul Garda – Jezioro Garda

W Padenghe sul Garda, jest też bardzo przyjemna trasa spacerowa przy samym jeziorze. Stąd można zaczynać spacery tutaj

To zaledwie 15 minut od apartamentów, które mamy Wam do zaoferowania w Padenghe sul Garda – polski gospodarz. Prywatne apartamenty z basenem.

Tutaj też jest bardzo dużo miejsce gdzie można bezpłatnie plażować, zlokalizowane są liczne bary, a wieczorami gra DJ albo muzyka na żywo.

Plaże tu są kamieniste, woda jest już bardzo czysta.

Tutaj też często zaglądamy w sezonie, głównie na weekendy. Jest tu dużo mniej ludzi niż w sąsiednim Desenzano czy innych regionach na północ.

Mamy tu też ciekawą historie jak podczas jednego plażowania mały wodny wąż wypłyną na brzeg z jeszcze mniejszą rybą w buzi by ją skończyć połykać. Dojrzała to nasza Zosia, przestraszyła węża, który uciekł w popłochu do wody, zostawił rybkę. Takim sposobem Zosia uratowała rybkę, mogła wypowiedzieć trzy życzenia (zadbała o nas wszystkich) 😉

sdr

Plaże ciągną się wzdłuż Jeziora Garda, w zasadzie do miejscowośći Moniga del Garda.

Auto można zaparkować po drugiej stronie ulicy, jest ich tam kilka, tu dla przykładu jeden . Albo jeśli macie szczęście bo miejsc jest niewiele tutaj , skąd też jest fajne zejście nad samo Jezioro Garda.

Rowerem w południowej części Jeziora Garda

Padenghe sul Garda, jak już wcześniej wspomniałem to super lokalizacja pod wycieczki rowerowe. Jest to dobrze skomunikowana miejscowość trasami rowerowymi – tymi przy samym Jeziorze Garda, ale również tymi w głębi lądu. Stąd, w zasadzie rowerem i ścieżkami rowerowymi można dojechać do największego miasta w regionie Brescia, czy drugiego pod względem wielkości nad Jeziorem Garda – Salo.

Moniga del Garda

To miasteczko i nawet cały już niewielki region z dużą ilością kempingów. Dla porównania do wcześniejszego Padenghe sul Garda, to właśnie od Moniga na północ do Salo, to w zasadzie same kempingi.

Jest tu w czym wybierać.

Polecany przez znajomych kemping to Sereno.

Tutaj też ciekawe miejsca do odwiedzenia to:

Tutejsze Bierhalle i ich ważone na miejscu piwo w
Manerba Brewery

Albo po sąsiedzku macie też winnice
Avanzi winery and Frantoio

Fattori Cà Granda

Włoskie wina z regionu Jeziora Garda znajdziesz na www.WloskieWina.pl

U nas też umówisz degustację win i zamówisz kolację w tradycyjnej winnicy lub agroturystyce.

Teraz w inną stronę, bo w regionie Moniga del Garda, fajna ciekawostka, producent klasycznych amerykańskich blaszanych przyczep kempingowych.

Stoi ich kilka na podwórku, chyba jest jakiś lokal nawet obok.
American Vintage Trailer Srls

No i to miejsce widokowe
Rocca di Manerba
pisaliśmy o nim tutaj:

Dojedziecie tu tu autem, które można zostawić na parkingu tutaj

Będziecie wtedy w parku naturalnym, dużo drzew przyrody motylów i generalnie cisza spokój. Dobrze uciec od zgiełku Jeziora Garda, jak ktoś potrzebuje.

Auto można też zostawić na parkingu z barem wśród gaju oliwnego. Tutaj.

Stąd też warto pomyśleć o odwiedzeniu wysp nad jeziorem, o nich pisaliśmy tutaj:

Wyspy nad Jeziorem Garda

Szybko przeskakujemy dalej do

Salo

Widok na zatokę SALO

Salo, to drugie pod względem wielkości miasto nad Jeziorem Garda. Tutaj też znajduje się najdłuższa promenada w regionie.

Salo i region to zatoka – największa nad jeziorem.

Tutaj też woda często jest spokojniejsza, a plaże naprawdę robią wrażenie. My polecamy te tutaj:

Plaża w Salo

Jest mała, ale przyjemna. Wejście do wody jest dość dziwne (w zależności od poziomu w jeziorze, ale mówimy o sezonie) bo najpierw jest płytko – czasem woda nawet nie sięga do kolan, później są duże kamienie i nagle jest po pas albo głębiej.

Co ma swój urok, również dla rodzin z dziećmi. Kamienie w tym przypadku robią fają granicę gdzie wyraźnie widać różnice w głębokości.

Niestety nad Jeziorem Garda – głównie na północy niestety tego nie widać. Często też jest to niebezpieczne dla bawiących się dzieci bo dno szybko ucieka i robi się momentalnie głęboko. Tutaj na plaży jest inaczej.

W Salo też na zachodnim wybrzeżu zaczynają się góry – pierwszą z nich jest San Bartolomeo 1600 mnpm.

Gdzie zaparkować samochód w Salo, nad Jeziorem Garda

Przy zwiedzaniu miasta, auto warto zostawić tutaj

Stąd już jest blisko na promenadę, a ilość miejsc nawet w sezonie daje poczucie bezpieczeństwa zaparkowania.

Promenada w Salo, alternatywne miejsce nad Jeziorem Garda

Promenada w Salo została wybudowana po 1900 roku i trzęsieniu ziemi, które pojawiło się w tym regionie. To tu znajdziecie bardzo liczne bary, restauracje i lodziarnie z ogródkiem wychodzącym wprost na Jezioro Garda.

To też trochę inne miejsce, niż typowe włoskie miejsca w regionie. Tu często znajdziecie eksperymentalne lokale, których np. brakuje w Desenzano.

Zresztą zapraszam Was do wpisu Asi, która bardzo fajnie opisała to miejsce (klik)

W regionie rowerzystów odsyłam do dwóch ciekawych pętli górskich. To sprawdzone przeze mnie i opisane trasy rowerowe.

Jezioro Garda – co dalej na północ

Jadąc dalej na północ mijamy bardzo ładne kolorowe wille w Gardone Riviera.

Maleńka miejscowość Maderno, następnie Gargnano – to drugie lokalnie znane jest z tego że po wojnie gościło rząd Mussoliniego.

To tutaj jadąc dalej na północ zaczynają się tunele i jest zakaz wjazdu ciężkich aut.

Stąd też jeśli szukacie miejsc do plażowania będzie coraz mniej. Ograniczą się one do kilku naprawdę niewielkich plaż.

Tignale

Tignale Jezioro Garda

jak dla mnie to region, bo sama miejscowość to niewiele ponad 1000 mieszkańców. (dane Wikipedia, rok 2004) .

Położony trochę wyżej niż przy samym Jeziorze Garda, bo ponad 500 metrów nad poziomem. Za to z rewelacyjnymi widokami. Nie będę tu wyszukiwał informacji, tłumaczył stron czy robił źródeł.

Miejsce to ujmę – tak że jeśli potrzebujecie trochę górskiego klimatu, widoków i kąpieli w basenie, często z widokami na jezioro Garda, to wybierajcie to miejsce.

To naprawdę dobre miejsce by zaszyć się i spędzić tu urlop w spokoju. Choć nie koniecznie jeśli szukacie bazy wypadowej (zwiedzanie wycieczki w regionie) i plażowania nad samym Jeziorem Garda czy codziennych spacerów.

Podobnie jak w Limone sul Garda, zwracajcie uwagę na położenie wysokości swojego hotelu, noclegu. Może się okazać że obiekt nie jest oddalony od samego Jeziora Garda, natomiast jest wysoko.

Jak będziecie przejazdem lub rowerami bardzo polecam bar Terrazza Panoramica. Naprawdę warto się tutaj zatrzymać, przepiękny widok na Jezioro Garda, napić się tu kawy czy zjeść coś to rewelacja. tutaj:

Tarasy widokowe nad Jeziorem Garda

Podobnie jak w przypadku Tarasu przy Hotelu na górze Strada Della Forra, tu również można wypić i zjeść z mega widokiem.

Campione

Campione Jezioro Garda wioska windsurfingowa

To bardzo mała miejscowość, typowa pod Windsurfing, jeśli więc lubicie ten sport lub chcecie zagłębić się w jego tajniki koniecznie zjeżdżajcie. W jednym z tuneli w kierunku tego miejsca.

To nawet trudno nazwać miejscowością, bo dla mnie to maleńka wioska otoczona górą.

Campione Jezioro Garda widok na otaczające góry

Łagodne warunki klimatyczne panujące nad Jeziorem Garda, szczególna pozycja otoczona górami i stała obecność przez cały rok wiatrów Peler i Ora, pozwalają na każdy rodzaj aktywności w kontakcie z wodą i powietrzem, od windsurfingu po kitesurfing, aż po żeglowanie.

Windsurfing i Joga nad Jeziorem Garda

Tutaj też niesamowity widok zagwarantuje Wam też wcześniej wspomniana góra, która od lądu otacza to miasteczko.

Jezioro Garda

Uważam że warto wjechać tu choć na chwilę.

Pamiętajcie że zjazd jest w tunelu więc warto o nim pamiętać. Z parkowaniem nie powinniście mieć problemu. Jeśli szukacie ciszy i spokoju to zdecydowanie warto odwiedzić tą wioskę. Ma dość ciekawą historię z lokalnym biznesem i bawełną, totalnie odmienną od tego co jest tu obecnie

Następna atrakcja to

Strada della Forra

Strada della Forra – najpiękniejsza trasa nad Jeziorem Garda

Na wstępie zaznaczę, że jeśli ktoś nie czuje się dobrze za kółkiem na wąskiej ulicy, w tunelach i z dużym ruchem samochodów – niech odpuści sobie ten wjazd, albo znajdzie kierowcę.

Otóż zdarzają się nagminnie sytuacje, takie kiedy ludzie wjeżdżają i dostają paraliżu za kierownicą. Naprawdę.

tunele na strada della forra Jezioro Garda

Nie jednokrotnie widziałem i słyszałem sytuacje, kiedy to kierowca zatrzymuje auto i nie jest w stanie otworzyć nawet drzwi, trzęsąc się całym.

Dlatego niech Was nie zdziwi sytuacja, jak w korku – który zdarza się tam często, ktoś nagle wysiada z auta i biegnie do miejsca gdzie jest zator.

To są często miejscowi, którzy ogarniają jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Droga prowadząca do jakże spektakularnego miejsca jak taras widokowy Terrazza del Brivido – to właśnie stąd mamy główne zdjęcie na naszej stronie.

korek na trasie Strada della Forra

Na Taras wejdziecie bezpłatnie.

Natomiast polecam skusić się tam na Aperitiv lub pizze. Ceny są naprawdę normalne, a posiedzieć pewnie dla wielu po spektakularnej trasie Della Forra z takimi widokami jak tam zastaniecie to niesamowite uczucie.

Warto wjechać tutaj też rowerem. Myślę że każdy, co trochę coś jeździ, poradzi sobie z podjazdem. Wbrew pozorom jest wiele miejsc gdzie można robić przerwy. a satysfakcja gwarantowana.

Widok z Terrazza del Brivido na Strada della forra i Jezioro Garda

Limone sul Garda

Limone sul Garda widok na promenadę

Tą miejscowość też wymieniacie w pytaniach najczęściej.

Dla mnie kojarzy się ona z dużą ilością ludzi, jeszcze większą ilością aut, drogim chyba jedynym dużym parkingiem wielopoziomowym, i jeszcze droższą pizzą na którą z jedną z grup czekaliśmy chyba najdłużej w życiu.

Oczywiście tyle ile wad, każdy kto był może pokazać zalet. Bez wątpienia miejsce to jest bardzo fotogeniczne i klimatyczne. Otoczone górami, wodą.

Dodatkowo miejsce to słynie z podwieszanej trasy rowerowej – tej rozsławionej na wielu grupach jako trasa oplatająca Jezioro Garda. Okrzyknięta najbardziej spektakularną trasą rowerową w Europie, no i też chyba najdroższą.

Pisałem o tym zjawisku tutaj, więc zapraszam.

Podwieszana trasa rowerowa w Limone sul Garda nad Jeziorem Garda

W Limone przyznaję nigdy nie plażowaliśmy.

Od nas tu jest już dość daleko, więc albo przyjeżdżaliśmy tu w innym celu. Plaże te ulubione i taki sposób spędzania czasu mamy dużo bliżej naszego południowego regionu nad Jeziorem Garda.

Dla mnie też, to miasteczko mogące sprawić wielu kłopotów organizacyjnych. Przez swoje górskie położenie wymusi na nas wchodzenie i schodzenie w zasadzie bez przerwy. Jeśli trafi się nam hotel. gdzieś wyżej może być to uciążliwe. Zwracajcie więc uwagę na wysokości swoich rezerwacji w tym miejscu.

Choć woda i widoki w tym miejscu wiele rekompensują.

Jezioro Garda trasy rowerowe

Co tu warto zobaczyć?

Jak w wielu miasteczkach nad Jeziorem Garda, koniecznie promenadę.

Tu o tyle mamy różnicę, że ta prowadzi dość w nietypowy sposób. O ile początek od parkingu czyli stąd. to normalne Lungolago z restaracjami, barami i lodziarniami.

Lecz kiedy wejdziecie dalej miasteczko i ulice, zaczniecie kierować się zgodnie z oznaczeniami do trasy rowerowej przejdziecie całkiem ciekawymi uliczkami wzdłuż Jeziora Garda.

Tędy też traficie na te najbardziej popularną zawieszoną jak balkon trasę spacerowo rowerową.

Z ciekawostek dodam że do lat 30 tych Limone, było w zasadzie odcięte drogą lądową od świata. Można było się tu dostać wyłącznie połączeniami żeglugowymi. Inną „cechą” tego miasteczka jest długowieczność rdzennych mieszkańców. Podobno cechuje ich gen właśnie długowieczności. Mutacja, pozwala wielu z nim przeżywać nawet wiek 100 lat. Stąd średnia wieku w Limone sul Garda jest bardzo duża.

Z Limone też dostaniecie się licznymi połączeniami do Malcesine. Rozkład znajdziesz tutaj lub tutaj

Limone sul Garda to ostatnia miejscowość w regionie Lombardii.

Na resztę Trydent i Veneto zabiorę Was w następnych częściach wycieczki.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *