Monte Baldo zimą – widok na Jezioro Garda

Kilka faktów

Monte Baldo, to najwyższy masyw górski w regionie włoskiego Jeziora Garda. Wysokości ponad dwóch tysięcy metrów i długość rozciągająca się prawie na 40 kilometrów wzdłuż wschodniego wybrzeża. Określane jest już jako wzgórze Alpejskie w trzech regionach Trydent i Werona.

Główne szczyty Monte Baldo

Monte Altissimo di Nago (2079 m n.p.m),
Cima del Longino (2179 m n.p.m),
Cima delle Pozzette (2137 m n.p.m),
Punta Telegrafo (2175 m n.p.m)
Cima Costabella (2053 m n.p.m)
Do tego ostatniego będę Ciebie dziś zabierał.

Natomiast wspomnę że ten najwyższy to
Cima Valdritta (2218 m n.p.m) i do niej właśnie dostaniesz się z trasy, którą opiszę.

Monte Baldo wyjątkowa forma

Monte Baldo widok na południkowo wschodnią część góry

Przyjmuje ciekawą formę. Podzielone jest na dwie grupy, północną i południową część.

Ta pierwsza czyli Altisimmo di Nago czyli północna i Punta Telegrafo – południowa.
Wschodnia część góry to duże skarpy i płaskowyże łąkowe np. Ferrara di Monte Baldo. Ta część to raczej pastwiska i łąki. Zielone duże obszary, rzadziej porośnięte drzewami. Zachodnia część czyli ta od Jeziora Garda to zwarta część równo opadająca do samego dołu. Gęsto porośnięta drzewami i krzakami.

Wyjątkowość tej góry

Monte Baldo rzeźby z drzewa przy schronisku

Monte Baldo, nazywane jest również jako ogród Włoch. Niezwykła ilość rzadkich gatunków kwiatów i roślin. Wiele z nich to pozostałości polodowcowe, które przetrwały na górze. Ta wyłaniała się jako wyspa, spod skorupy ponad 1000 metrów lodu formującego Jezioro Garda. Monte Baldo składa się głównie z morskich skał węglanowych.

Baldo, niegdyś była górą pasterzy. Dziś to bardzo popularne miejsce dla wszystkich entuzjastów sportu, takich jak kolarstwo górskie, paralotniarstwo trekking i biegi górskie. To również najpiękniejsze widoki na całe Jezioro Garda. Oferuje niezapomniane wrażenia i pocztówkowe widoki.

Monte Baldo podejście piesze

Monte Baldo widok na Jezioro Garda ze schroniska Chierego – 2000 m n.p.m.

OK. Wystarczy faktów. Wróćmy do naszego opisu i doświadczeń z górą.

Pierwsze wrażenia znajdziesz w tym opisie (tutaj).

Od tamtego czasu byliśmy już kilka razy, więc wiemy czego się spodziewać. Nie byliśmy natomiast nigdy zimą. Dziś nadarzyła się ku temu idealna okazja. Możliwość zostawienia dzieciaków z dziadkami, i pogoda. Szczęśliwie zgrać te dwie rzeczy to może wróżyć dobrze zaczynający się rok.

Monte Baldo podejście i trasa zimą

Warto też wspomnieć że w regionie najbardziej suche miesiące to właśnie styczeń i lipiec. Reszta z powodu dużej wilgotności w powietrzu często tworzy mgiełkę w regionie, która lekko zabiera nam widoki. Dziś mieliśmy petardę. I mam nadzieję że widoki dzisiejszego dnia będę miał długo, bo jak pewnie wiesz zdjęcia z gór nawet w połowie nie oddają tych przestrzeni i klimatu.

Jak się dostać?

O tym że kolejką z Malcesine możesz przeczytać pewnie w wielu polsko języcznych stronach. Ja podam Ci tylko link do miejsca gdzie zamówisz bilety ewentualnie oficjalnie zgromadzisz informacje. (tutaj).

Monte Baldo – wyciąg do pobliskich schrosnik

Warto tylko dodać, że kolejka wjeżdża na wysokość ok 1800 metrów, więc to i tak niżej niż zabiorę Cię w swoim opisie. A z kolejki wciąż dalej do najwyższego szczytu góry na który z naszej trasy będzie na wyciągnięcie ręki.

My na pewno bardzo chętnie i chyba często wracamy na to podejście. Być może starzejemy się i nie chcę szukać innych. A jest ich w regionie naprawdę dużo.

Parking

DUE POZZE – tak nazywa się parking na który wjedziesz samochodem. Jak klikniesz na mapę, z łatwością ustawisz nawigację która doprowadzi Cię jak po nitce. Dosłownie po nitce, bo ostatnie kilka kilometrów drogi to bardzo wąska kręta trasa. Dodam że musisz wjechać na wysokość 1280 metrów i stąd ruszasz marszem w górę.

Monte Baldo – Widok na wysokość parkingu

Oczywiście nie bylibyśmy sobą gdyby nie możliwość połączenia tej drogi z rowerem.

I tak jest, dużo osób wybiera taką formę zdobywania tego szczytu, i przyznaję że to mój następny cel. Szczerze, porównując nawet do Sylwestrowego wjazdu na szczyt Ślęży k/Wrocławia. Wiem że ten jest w moim zasięgu bez problemu.

Długość podejścia

Monte Baldo – widok z parkingu na górę

Trasa przez pierwsze 2,5-3 kilometry prowadzi przez las. To połowa do pierwszego schroniska, które oddalone jest od parkingu ok 5km.

Podczas naszego podejścia zimą, droga pokryta była topniejącym śniegiem. I w wielu miejscach wręcz taflą lodu. Co dość mocno nas spowolniło na wejściu i zejściu. Latem natomiast jeszcze na niewielkiej wysokości las daje fajny cień i chłód.

Monte Baldo – piesze podejście las od strony parkingu

Osiągając wysokość kiedy drzewa się przerzedzają ukazuje się nam piękny widok na jezioro, ale to tylko przedsmak tego co będzie później.

Następne kilometry i metry w górę pokonywać będziesz coraz węższym pasmem górskim otoczonym przepięknymi widokami. Na wschód to przełęcze i wcześniej wspomniane płaskowyże, połączone z urwiskami skalnymi, a na zachód jezioro i następne pasma górskie.

Dość szybko ukażą się też schroniska do których prowadzi trasa. Pierwsze to Rifugio Fiori del Baldo, driugie wyżej położone to Chierego.

Monte Baldo Schroniska górskie

Monte Baldo schronisko Fior del Baldo – widok na Jezioro Garda


Oczywiście jak to w górach warto iść wyżej. Ja skromnie powiem, że miałem cel jeszcze wyżej niż to schronisko Chierego. Wcześniej wchodziliśmy tylko do Fiori del Baldo.

Pełną listę schronisk wraz z numerami telefonów w regionie znajdziesz tutaj. Warto dodać że schronisko w języku włoskim oznacza Rifugio

Monte Baldo schronisko Fiori del Baldo

Z reguły z Aleksandrem przyczepionym do siebie byłem tak zmęczony że marzyłem by odpiąć paski Tuli. Choć zawsze miałem ambicje iść dalej. Życie i stan zmęczenia weryfikował i zalegałem na łące przed schroniskiem. Co też nie było złe. A krótka drzemka w promieniach słońca, na tej wysokości, czystym powietrzu i ciszy to równie piękne uczucie.

Co wyżej

Monte Baldo widok na Jezioro Garda

Dziś miałem jednak nadzieję wejść dużo wyżej, natomiast i tym razem coś potężniejszego ode mnie zdecydowało. Może gdybyśmy mieli kolce na butach, pewnie dalibyśmy radę iść dalej. Ale to gdyby Babcia miała wąsy….nikt tego nie wie.

Wiem dzisiaj, że na pewno warto zdobyć w sobie tą odrobinę siły w nogach i wejść te ok 100 metrów wyżej do drugiego schroniska.

Dlaczego?

bo widok jest nieporównywalny. Trochę wyżej, a naprawdę dużo więcej widać, dużo większe poczucie przestrzeni, dużo większe emocje.

To tutaj jezioro ma kształt serca – widzisz to na zdjęciu wyżej ?

Rozumiem że dziś mieliśmy śnieg, i to coraz więcej śniegu – a bardziej zmarzliny. I to nawet nie chodziło że nie dajemy rady iść, bo to pewnie byśmy ogarnęli po czekoladzie, kanapkach i herbacie.

Ale po prostu było to niebezpieczne. – Dziś, bo latem czy w lepszym przygotowaniu chociaż w kolce. Przyznam że miałem wrażenie że jakbym stracił przyczepność i zaczął ślizgać się to trudno byłoby ogarnąć sytuację.

Monte Baldo rzeźby drewiane – widok na szczyt

Dlatego ocena jej zostawiła nas tu gdzie jesteśmy. Trochę szkoda bo szczyt był w zasięgu ręki jak nigdy wcześniej. Podobno to już tylko te kolejne kilkadziesiąt metrów podejścia i dalej jest już lekko idzie się szczytem przez przejście Passo del Camino i dojście do najwyższego.

Cel pozostaje, mamy po co wchodzić wjeżdżać następnym razem. A na pewno będzie okazja.

Monte Baldo – Czy warto ?

Monte Baldo widok na Jezioro Garda

Bardzo polecam to podejście. Nam kiedyś polecili to znajomi, zresztą to z nimi byliśmy wtedy pierwszy. Opisywałem to w poprzednich materiałach, a linkowałem wyżej.

W mojej opinii jest to takie w sam raz dla każdego trasa.

Nie jest ani za lekka, na pewno nie pozostawia niedosytu, i nie jest taka która może Cię wydusić i wrzucić na tylne siedzenie samochodu.

Monte Baldo widok na szlak

Wejście do pierwszego schroniska zajmuje ok 2 godziny marszu. Choć to też trudno oszacować bo zawsze mamy jakieś problemy. A to dzieciaki, a to zmarzliny i lód pod nogami.

Warto też po wyjściu z lasu wypatrywać – a będzie to widoczne zejście z drogi na wyższy szczyt w prawo. Pojawi się w pewnym momencie ogrodzenie, odbicie na ścieżkę wyżej. Krótkie paliki drewniane drut, i możliwość by dojść właśnie w miejsce z którego będzie widoczna przepaść na wschód i cały piękny widok na zachód i Jezioro Garda.

Monte Baldo – szlak szczytem góry

Tym szczytem można też swobodnie iść utrzymując kierunek w górę.

Co ze sobą zabrać

Monte Baldo panorama w stronę południową

Nasza propozycja wejścia i trasa nie jest wymagająca. Odcinek do pierwszego schroniska Fiori del Baldo określe nawet jako łatwą, która nie powinna sprawić dla nikogo kłopotu. Procent nachylenia jest niewielki, droga to małe lub średnie kamienie.Droga Prowadząca przez las, styczeń 2020

Na pewno woda i przekąski. Zimą zalecam też herbatę w termosie. Pamiętaj że to przynajmniej 5 godzin marszu. Warto wziąć ze sobą też gorzką czekoladę i orzeszki. Są lekkie a dość solidnie uzupełniają kalorie.

Woda, latem najwięcej jak to będzie możliwe. Na trasie nie ma możliwości jej uzupełnienia, najwcześniej w schronisku, choć tam butelka sporo kosztuje. My zawsze mamy ze sobą po kanapce i czasem jakąś słodką bułkę.

W schroniskach możesz zjeść pełno wartościowy obiad, a polecana pozycja to Gniochi z lokalnymi serami.

Pamiętaj tez by mieć jakąś torebkę na śmieci. Tych na górze nie możesz zostawic, więc wszystko co wyprodukujesz musisz znieść na dół do auta.

Monte Baldo sierpień 2019

Trochę bardziej zaawansowany obszar od Fiori del Baldo w górę, tam nachylenie góry zmienia się i jest bardziej wymagające. Choć nie oznacza że dużo trudniejsze. Czas tu odgrywa kluczową rolę bo prawdopodobnie będziemy potrzebować chwilę przerwy i warto oszacować dalszą wędrówkę by zdążyć zejść do parkingu.

Jak się ubrać.

Jest to szlak dla każdego, w związku z tym nie bedzie wymagał od Ciebie zaawansowanego sprzętu. Latem dasz radę wejść nawet do drugiego schroniska w zwykłych adidasch. Bedzie chodziło o Twój komfort.

Wiadomo że po górach wygodniej chodzi się w butach w twardszą podeszfa. Natomiast trasa i warunki nie są konieczne by takowe mieć.

Monte Baldo sierpień 2019

Latem wystarczy zwykła koszulka ewentualnie bluza w plecaku, ponieważ na górze może wiać wiatr i byc chłodniej. Zimą rzeczywiście warto przygotować że sobą kolce na buty i kilka wartst ubrania.

My dziś trafiliśmy na piękną pogodę. Choć tak jak w każdych górach może zmienić się w ciągu kilku chwil. Szczyt po wyjściu z lasu jest maksymalnie odsłonięty, więc jeśli wieje lub zacznie padać deszcz nie ma możliwości nigdzie się schronić.

Monte Baldo szlak do schroniska latem

To więc obserwować pogodę wpisując lokalizację np. FERRARA DI MONTE BALDO.

Czy warto??

My na pewno tam wrócimy, nie raz.

Jezioro Garda widok z Monte Baldo

Jeśli uważasz że materiał może się komuś przydać, udostępnij link.

Więcej naszych propozycji i przewodników z regionu znajdziesz na stronie

http://lagodigardaactivesquad.com/category/przewodnik/

Dla nas bardzo ważne są Twoje opinie, i napisz coś w komentarzu, albo bezpośrednio do nas.

Zapraszamy też do nas na profil Facebook, gdzie dowiesz się na bieżąco o naszych materiałach i działalności w regionie.


4 Komentarze

Karolina · 8 stycznia, 2021 o 4:55 pm

Hej, bardzo pomocny wpis. Zachęciliście mnie jeszcze bardziej, aby zdobyć ten szczyt. Zastanawia mnie na ile łagodne jest podejście? Myślicie, że będzie problem wjechać wózkiem dziecięcym? Planujemy podróż z czteromiesięcznym dzieckiem, a szkoda byłoby przegapić taką szansę, być w okolicy i nie zdobyć tego szczytu 😉

    admin · 8 stycznia, 2021 o 4:03 pm

    😆 Śmieje się bo my też porwaliśmy się tam pierwszy raz z Olkiem w wózku i niestety pomimo dużych pompowanych kół musieliśmy go zostawić. – tzw wózek, Olka wzięliśmy. Wnosiliśmy go w wypiętej gondoli. Jeśli chcecie możemy pożyczyć Wam na miejscu nosidło Tule 💪

robert · 10 stycznia, 2021 o 7:02 am

Hej. Bardzo ciekawy wpis. Juz w zeszlym roku zaplanowalismy wakacje w tym miejscu, tzn Malcesine.teraz tylko decyzja czy Monte Baldo kolejka czy z buta ?

    admin · 10 stycznia, 2021 o 9:29 am

    Niedługo pojawi się wpis o wejściu na Monte Baldo od drugiej stronny, w miejsce gdxie wjeżdża kolejka zupełnie za darmo. Także obserwuj nasze kanały 😉👍🏻

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *