Trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Padenghe to niewielka miejscowość na południowym wybrzeży Jeziora Garda. Jest dość rozległe, w porównaniu do innych jak Sirmione, Peschiera czy sąsiadujące Desenzano – które jest największym miastem Gardy.

Ma określane przez tubylców dwa poziomy, Sotto i Sopra. Czyli część niską i wysoką. Ta niska to oczywiście jezioro i w tym przypadku też ulica przelotowa. Później im wyżej tym bardziej „sypialniana”.

Dodam na marginesie, że w miasteczku tym znajdziecie naprawdę niesamowite wille i posiadłości. Większość z nich jest solidnie schowana za ogrodzeniem i ogromnymi ogrodami.

Jest kilka nazwisk, które zamieszkują tę okolicę. Między innymi jest duża posiadłość z wielkim ogrodem rodziny z firmy Calzedonia. Ale miłe jest też to że są również Polskie nazwiska w mega willach.

Im bardziej w górę to znajduje się bardzo przyjemne centrum miasteczka, najpierw plac zabaw i wjazd na mały rynek, plac, starówkę – o ile można tak określić. Pomimo że miasteczko jest niewielkie znajdziecie w nim w zasadzie wszystko do życia.

Zamek w Padenghe

Wejście do Zamku w Padenghe

Co ciekawe jak w wielu takich miejscach regionu jest zamek. W tym przypadku zamieszkały, bardzo polecam zobaczyć to miejsce bo naprawdę robi wrażenie. Nasza Zosia, zawsze jak jesteśmy obok to mówi że tam są duchy, bo ona widziała wiele razy. To trochę przyprawia mnie o dreszcze bo nie mówi tak o żadnym innym miejscu na świecie. A tutaj nawet ma taki poważny głos wypowiadając te słowa.

Mieszkania na zamku w Padenghe

Zobaczycie go w zasadzie z każdej strony okolicy bo jest najwyższym punktem miasta. My sprzed omawianego zamku ruszyliśmy w naszą wycieczkę.

Zresztą to dobre miejsce by właśnie tam zaczynać trasy rowerowe czy to na północ i Salo, czy na zachód np. w stronę Montichiari czy Brescia.

Trasa rowerowa

Trasa rowerowa Padenghe Salo

Trasa rowerowa jest dobrze oznaczona. W zdecydowanej większości jest wyłączona z ruchu na niewielkich odcinkach i przejazdach przez drogi publiczne. Poprowadzona jest przez naprawdę przyjemną okolicę pól i małym miejscowości. Przejeżdża się przez kilka farm agroturystycznych i  dużej stadniny Koni, która nazwa się BASIA (tak po polsku).

Poziom trudności trasy w skali rodzina z dziećmi w przyczepce o kreślę na 3 w skali 1-5. Dlaczego ?

Trasa rowerowa Padenghe – Salo

bo ma kilka podjazdów, są one znośne, natomiast mniej zaawansowanych zmuszają do przerwy. Przez zarząd tych dróg określone jako 8-12% i długości ok 100-500m. Czyli jeszcze w mojej opinii dostępne dla każdego, nawet bez konieczności zsiadania z roweru ;-P.

Trasy rowerowe Jezioro Garda – Padenghe Salo

Chociaż szczerze mówiąc nie pamiętam czy Paulina musiała zejść i podchodzić pod jakąś górkę. To opis z poprzedniego roku, i z tego co pamiętam to tez nie był dobry dzień w naszych relacjach (tak jesteśmy ludźmi raczej normalnymi i jak każdy mamy lepsze i gorsze dni) ;-).

Chyba już też wiem dlaczego nie mogę znaleźć prawie żadnych zdjęć z tego wyjazdu. ;-( Nie mniej w każdym przypadku potrafimy spędzić czas razem i w sumie na koniec dnia dobrze się uściskać. Dobrze że na zdjęciach wychodzimy zawsze super 🙂 

Rowerem w Padenghe sul Garda

Wracając na trasę.

Ścieżką przez pola i lasy dojeżdżamy do trasy poprowadzonej przy głównej ulicy zjeżdżającej do Salo. Ja określę to jako chodnik, ale oznaczony jest jako ścieżka rowerowa.

By dobrze go odnaleźć kolor asfaltu czy czegoś czego jest zrobiony jest ciemno pomarańczowy z drewnianymi barierkami.

Trasa rowerowa w regionie Salo

Warto dodać że Salo i region to początek większych wzniesień, górami to ciężko określić, ale już blisko. I to jest powod że zjazdów i podjazdów jest coraz więcej.

I o ile jak pamiętacie Desenzano, czy Padenghe ma część wysoką i niską tu też jest podobnie, ale różnica poziomów jest jakby z 5x większa. Czyli by zjechać na sam dół do jeziora to mamy z górki.

Trasa rowerowa Padenghe Salo

Salo

Salo to drugie co do wielkości miasto nad Gardą. Czyli miasto, z bardzo dużym wybrzeżem i promenadą. Po której teoretycznie macie zakaz poruszania się i jeżdżenia rowerem. Myślę że prawidłowo postawiony bo w święta czy weekendy jest to nie możliwe przez ilość spacerowiczów. Ale w tygodniu raczej swobodnie można pojechać. Oczywiście nie zalecam jeśli są zakazy, każdy robi to na własną odpowiedzialność :-P.

Trasa rowerowa Padenghe Salo

Miasto położone jest w dużej zatoce. Jeśli zwrócicie uwagę na mapę to na pewno zauważycie że jest dość głęboko schowane w ląd, a zatoka tworzy cichą i spokojną przestrzeń.

Czyli nie mamy tych widoków bez drugiego brzegu jak to bywa w innych miasteczkach na południu, tylko czujemy się jak na dużo mniejszym jeziorze. Ma to swoje plusy, woda jest już inna, mniej wieje.

Promenada w Salo

My znaleźliśmy miejsce gdzieś pod koniec na trawie przy deptaku, zjedliśmy pizze z pobliskiej knajpki odpoczęliśmy i ruszyliśmy dalej. Aha, warto wysikać dzieci przed startem bo czeka Was podjazd czyli powrót.

Promenada w Salo

Ja osobiście nie lubię zatrzymywać się zaraz po dłuższym postoju. A sikanie to jest jeden z powodów, który słyszę z tyłu z błagalnym wołaniem o STOP. A tutaj nie mam argumentów więc muszę się zatrzymać.

Czy warto odwiedzić Salo??

Bezpłatna plaża w Salo

TAK! To bardzo przyjemne miasteczko, bardzo klimatyczny deptak, dużo knajp.

Jest to bardzo fajna trasa by pojeździć ścieżkami rowerowymi z południa jeziora. Ukształtowanie terenu powyżej Salo utrudnia podróżowanie z dzieciakami, w zasadzie nie ma wyznaczonych już typowych tras rowerowych więc pozostają nam już drogi publiczne.

Drogi w Salo

A ta jest w zasadzie jedna już przy samym jeziorze, bo zaraz mamy góry, więc jest ciasno i jazda nie robi się już tam przyjemna.

Mapa trasy rowerowej Padenghe Salo

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *