Rocca di Manerba to rezerwat przyrody i piękne widoki z góry na południowym zachodzie Jeziora Garda. Należący do gminy Manerba del Garda w okolicy Salo.

To całkiem duży obszar nad Jeziorem Garda, w gąszczu okolicznych kempingów i apartamentów jest fajną oazą spokoju i pięknych widoków. Między innymi na pobliskie wyspy nad Jeziorem Garda. Pisaliśmy o nich tutaj

Rocca di Manerba

Rocca di Manerba.
Jak dojechać, co to jest. Legenda.

My naszą wycieczkę rowerową dla informacji zaczęliśmy w Padenghe Sul Garda. To niewielka bardzo klimatyczna miejscowość w południowym regionie Jeziora Garda. To bardzo dobre logistycznie miejsce by zwiedzać rowerowo region Jeziora Garda.

Stąd np macie ciekawą ścieżkę rowerowa do Saló (pisaliśmy o niej tutaj)

Rowerowymi trasami, stąd dojedziecie do największego miasta regionu i drugiego pod względem wielkości Lombardii, czyli Brescia.

Z góry, która należy do Padenghe albo zamku są naprawdę niesamowite widoki na całe południowe wybrzeże. Stąd zobaczyć można w pełnej okazałości np. półwysep Sirmione.

Tutaj też znajdziecie wiele bezpłatnych parkingów.
Nasz zawiera dodatkowo w gratisie wodę, gazowana i niegazowana. To naprawdę dobra opcja przy ruszaniu na wycieczkę bo uzupełnić bidony zimną świeża wodą, albo po wycieczce napić się prosto z kranu.

Woda jest oczywiście bezpłatna

Punkt pobierania wody w Padenghe sul Garda

Bezpłatny parking z poborem wody, i startem tras rowerowych znajdziecie poniżej.

Jezioro Garda apartamenty u polskiego gospodarza

W Padenghe sul Garda znajdziecie polecane przez nas Apartamenty i nocleg w regionie Jeziora Garda. W tym miejscu otrzymacie prywatny basen, duży taras z murowanym grillem i widokiem na Jezioro Garda. Wszystko to w języku Polskim. Szczegóły tutaj

Trasy rowerowe w Padenghe sul Garda

Jezioro Garda wycieczki rowerowe

My tego dnia zabraliśmy, (albo zostało nam wymuszone przez najmłodszego członka naszego zespołu Aleksandra) jego sprzętu.

Czyli trzykołowego drewnianego bajka. Na szczęście z parkingu jest kilkaset metrów ścieżki rowerowej w naszym kierunku więc dzieciak się zmęczył i przed wjazdem na ulicę spacyfikował i wsiadł do przyczepki.

Przypiąłem jego sprzęt do przyczepki i ruszyliśmy dalej. Kierunek Góra z krzyżem – Rocca di Manerba.

Rocca di Manerba rowerem

Skorzystanie z mapy i nawigacji jest rozsądne. Bo opisywanie trasy ulica po ulicy zajmie nam długo czasu a i tak nikt nie zapamięta.

Bardzo ogólnie tłumacząc, albo kierujcie się po prostu w stronę jeziora, Moniga del Garda i później raczej można znaleźć drogowskazy na to miejsce.

My trochę krążyliśmy, bo ten obszar to rezerwat parku naturalnego, więc Nasza Zosia zachwycała się ilością motyli, a my widokami na zabudowania i naprawdę ładną okolice.

Rezerwat przyrody w Rocca di Manerba Jezioro Garda

Tak czy inaczej dojeżdżacie raczej łatwą i przyjemną trasą (niewielkie górki i z górki) do muzeum i parkingu.

Mapa i punkt poniżej.

Podjazd, wejście na Rocca Manerba

Może nie jest on długi, ale wystarczająco męczący by wjeżdżając z przyczepką, bagażami i dwójką dzieciaków zmęczyć się odpowiednio.

Na górze rekompensuje Wam widok i często wiatr panujący w regionie Jeziora Garda.

Widoki ze wzgórza Rocca di Manerba

Chociaż tego dnia temperatura nie odpuszczała i było naprawdę gorąco.

Warto dodać że na wzgórze Rocca, można też dojść spacerem od strony rezerwatu.

Tras spacerowych jest zdecydowanie więcej niż tych na rower.

opis jednej z tras tutaj,

My tego dnia znaleźliśmy skrawek cienia, zjedliśmy nasz posiłek doładowanie i ruszyliśmy dalej – kierunek najbliższa plaża.

Nasz wybór padł na jedną z plaż w okolicy kempingów i tego największego SAN BIAGIO . I zdecydowanie polecamy to miejsce. Może nie jest najbardziej puste, ale też nie ma co oceniać go po weekendzie i wysokim sezonie.

Chociaż to też trudne, bo region to zdecydowana większość kempingów więc turyści i ilość osób jest tu raczej w równym rozłożeniu – środek tygodnia, weekend.

Ale co dobre jest bar, sklep. Punkt na mapie tutaj

Plaza w okolicy Rocca di Manerba Jezioro Garda

Nas tego dnia wygoniła burza, oj to była akcja.

Jeździłem raz czy dwa w deszczu, ale nie urwaniu chmury.

W sumie liczyliśmy się z opadami deszczu i z reguły jesteśmy na to przygotowani. Najważniejsze że przyczepka jest nie przemakalna i przyznam że przy tej ulewie to się potwierdziło.

Wiatr był tak duży że momentami nie dało się jechać. Deszcz zacinał tak mocno że bolało od uderzanych kropli. Także ostra przygoda. Sorry ze nie ma zdjęć, ale jakby średnio mieliśmy do tego możliwości.

Zaczęliśmy uciekać do znajomych, teoretycznie mieliśmy tam dojechać w ok 15min bo to 4km, ale zajęło nam to zdecydowanie dłużej. A z 4km wyszło kilka więcej, bo pomyliłem drogę. Emocje podczas tej podróży i słaba widoczność, co tu pisać więcej.

Rocca di Manerba trochę historii

Szczyt Rocca di Manerba

Wykopaliska archeologiczne w rejonie Sasso. Obszaru pod Rocca, wystawionego na działanie wiatru i przerywanego przez urwisko z widokiem na Jezioro Garda.

Znaleziono tu ślady osady mezolitycznej świadczące o obecności istot ludzkich około 8000 do 5000 lat temu.

Podczas badań archeologicznych wyszły na jaw trzy obwody murów obronnych z XII i XIII wieku, z których najgłębszy zawiera szczyt Rocca.

Liczne znaleziska archeologiczne świadczą o obecności osadnictwa etruskiego, cenańskich Galów i Rzymian.

W 776 r. Rocca był ostatnim bastionem oporu Longobardów u Franków Karola Wielkiego, który wiek później podarował okoliczne ziemie i jezioro mnichom z San Zeno di Verona.

Widoki z Rocca di Manerba

Z biegiem czasu właścicielem Rocca był Scaligeri, Visconti i wreszcie Republika Wenecka.
Ostatnia średniowieczna budowla została zniszczona w 1574 r. Na polecenie Serenissimy.

Rocca di Manerba i jej legenda

widoki z Rocca di Manerba

Starożytna legenda mówi, że okrutny wilk mieszkał na klifie Manerba, zajmując jaskinię z widokiem na Jezioro Garda, uniemożliwiając każdemu wejście.

Po kilku próbach schwytania mieszkańcy wyznaczył nagrodę za głowę wilka. Wśród młodych ludzi, którzy się zaprezentowali, wybrano trzech: młodego mężczyznę z Monigi, jednego z Raffy i jednego ze starego Pieve.

Młody człowiek z Moniga, myśliwy, próbował zwabić wilka żywą przynętą, ale nie udało mu się i został zepchnięty przez wysokie klify.

Rybak o imieniu Raffa, próbował schwytać wilka dużą siatką, ale także skończył się jak drugi. (Raffa, tak nazywa się pobliska miejscowość)

Młody della Pieve, rolnik, po wezwaniu wilka fałszywymi wyciem, stanął przed bestią, podnosząc krzyż i krzyczał, by się wycofał.

Cudem wilk wycofał się, i śmiertelnie spadł z urwiska.

Mówi się, że podczas gdy mieszkańcy Manerba świętowali zwycięzcę, wznosząc duży krzyż na szczycie Rocca. W jeziorze ciała dwóch nieszczęsnych młodych mężczyzn zamieniły się w dwie duże skały.

Materiały i ciekawostki zaczerpnięte ze strony www.tuttogarda.it


1 Komentarz

Kasia · 13 listopada, 2020 o 10:23 pm

Byłam tam. Piękne miejsce. Tyle tylko, że temperatura przekraczała wszelkie dopuszczalne granice i zamiast podziwiać widoki moczyłam głowę woda…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *