Zamek w Sirmione, wszystko co powinieneś wiedzieć.

to rodzinna twierdza Scaliger w jednej z najbardziej popularnych miejscowości nad jeziorem Garda.

Ci co byli znają wszechobecne tłumy, kompletny brak miejsc parkingowych.

Dużo osób pyta nas co jest fenomenem tego miejsca. Przyznaję że nie wiem. Pewnie każdy widzi inny.

Zamek w Sirmione –

rodziny Scaliger, to bez wątpienia jeden z nich. To najlepiej zachowany zamek we Włoszech. To także rzadki przypadek fortyfikacji jeziornych. Otoczony z każdej strony wodą jeziora Garda, i jest twierdzą strzegącą dostępu do starego miasta Sirmione. Z jednej strony posiadający dok.

Zamek należał do rodziny Salinger, Francuskiego uczonego który posiadał swoje posiadłości również w trzech innych lokalizacjach jeziora Garda między innymi w Malcesine. Ale również w Veronie. To syn Juliusza Scaliger, wielkiego Włoskiego humanisty.

W 2014 r. Był to dwudziesty siódmy najczęściej odwiedzany włoski zamek z liczbą ponad 220 tys osób w roku.

Dawno temu można było dostać się do twierdzy zarówno z zewnątrz zamieszkanego centrum miasta, jak i od samej wioski przez mosty zwodzone , podczas gdy dziś można wejść tylko z miasta.

Aby wejść do zamku, należy przejść (nie ma innych wejść) przez most zwodzony, forteca graniczy ze wszystkich stron nad jeziorem Garda.

Mury i trzy wieże charakteryzują się BLANKAMI zwanymi też Krenelaż. które wyróżniają każdy budynek budowany przez rodzinę Scaliger. Za tymi trzema wieżami wyłania się imponująca twierdzą, duża wieża o wysokości 47 metrów, pod którą znajdowały się cele dla więźniów.

Co w środku

Po wejściu na zamek trafiamy na niewielki plac otoczony murami. Wejście jest przez bardzo dobrze zachowaną bramę zwodzoną. Można fajnie obejrzeć jak mogło to kiedyś funkcjonować. Stąd możemy wejść dalej po lewej stronie do starego portu, który powstał ok 1300 roku. Unikalna fortyfikacja, jest to najstarszy zachowany istniejący dok, ma herby Scaligera na zewnątrz wież.

Dalej idąc na prawo przez plac dojdziemy do schodów prowadzących do mostu zwodzonego. Stąd, poprzez rampę o długości 146 stopni, można dotrzeć do chodników ścian na górze z których można podziwiać dok i naprawdę niesamowite widoki. Doku bronią także wieże, które w odróżnieniu od tych wewnątrz zamku, nie charakteryzują się blankami typu jaskółczy ogon, lecz podstawową konstrukcją.

To właśnie na górze można podziwiać niesamowite widoki na jezioro Garda i okolicę. Otoczony wodą zamek, mury obronne niesamowite kolory wody, nowość łącząca się z le starym. Naprawdę robi to piorunujące wrażenie. My dziś trafiliśmy na słaba pogodę. My znając co dzieje się w Sirmione w sezonie i poza nim, szczerze liczyliśmy że powód deszczu pozwoli zwiedzać nam zamek prywatnie 😉 nic bardziej mylnego. Deszcz, wiatr i słaba pogoda nie odciaga turystów z Sirmione.

Jednak pomimo tego wszystkiego warto obejrzeć to miejsce, myślę że każda pora jest dobra. W okresie wakacji i wysokiego sezonu należy liczyć się z tym że może być dużo ludzi.

HISTORIA

Budowa twierdzy rozpoczęła się w połowie XIII wieku, prawdopodobnie na pozostałościach rzymskiej fortyfikacji. Jego budowę zamówił burmistrz Werony Leonardino della Scala, lepiej znany jako Mastino I della Scala. Funkcją zamku była funkcja obronna i kontrolna portu, ponieważ miasto Sirmione, znajdujące się na granicy, było bardziej narażone na agresję.

Około stulecia później dodano dwa dziedzińce i niezależne fortyfikacje połączone barbakanem z głównym, aby zwiększyć obronę twierdzy. W 1405 roku Sirmione znalazło się pod kontrolą Republiki Weneckiej, podczas której dominacji rozpoczęto prace wzmacniające struktury obronne. W tym okresie zbudowano widoczny dziś dok, chociaż zakłada się, że istniał już dok Scaligera, prawdopodobnie drewniany.

Sirmione utrzymał swój prymat jako stanowisko obronne do XVI wieku, kiedy to z powodów politycznych zmodernizowano fortecę Peschiera del Garda.

GODZINY OTWARCIA I CENY

Wejście na zamek kosztuje
6 euro, 3 euro to bilet ulgowy.
Dzieci bezpłatnie.

Jak większość muzeów w regionie Lombardia każda pierwsza niedziela miesiąca to wejście bezpłatne.

Godziny otwarcia –

od 01.04.2018 do 30.09.2018
OD WTORKU DO SOBOTY 8:30 – 19:30,
OSTATNIE WEJŚCIE 18:45

NIEDZIELA I WAKACJE (02 / 04-25 / 04-02 / 06 -15/08) 9:15 – 17:45,
OSTATNI WEJŚCIE O 17:00

CZAS ZIMOWY OD 01.01.2018 – DO 31.03.2018 I OD 01.10.2018 DO 31.12.2018

OD WTOREK DO SOBOTY 8:30 – 19:30,
OSTATNI WEJŚCIE 18:45

NIEDZIELA 8:30 – 13:30,
OSTATNI WEJŚCIA O godz. 12.45

Zapraszam również do ciekawostek i historii samego miasteczka Sirmione i wywiadu z jednym  rodowitych mieszkańców. (tutaj)


2 Komentarze

Kasia · 28 stycznia, 2020 o 2:35 pm

Wolę taką pogodę i brak tłumów 🙂

    admin · 28 stycznia, 2020 o 2:40 pm

    To prawda 😉😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *