Punta Larici, Ponale i podwieszona trasa rowerowa z Limone sul Garda to trasa rowerowa tych Top of the top w regionie Jeziora Garda.

Punta Larici – wyjątkowy punkt nad Jeziorem Garda
Strada Ponale – rowerowa klasyka nad Jeziorem Garda
Podwieszona trasa rowerowa z Limone sul Garda

Najlepsze trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Trasę i odcinki, bez zmrużenia okiem określę jako jedną z najbardziej zajebistych, którymi miałem okazję jechać.

I to nie tylko ze względu na to że przemierzyłem ją z Pauliną. A możliwe jest to dzięki bardzo dobrej decyzji i możliwości używania przez nią roweru elektrycznego. To naprawdę zwiększyło nasze wspólne możliwości.

O rowerze elektrycznym i opcjach jakie otworzył on nam we wspólnych wycieczkach pisałem tutaj. A osoby, które twierdzą że to wstyd używać takiego sprzętu – bo on sam jeździ i to nie rower, zapraszam do wgłębienia się w temat. Bo łatwo pisać i oceniać te, których się nie zna.

Podwieszana trasa rowerowa w Limone sul Garda

To bez wątpienia jedno z miejsc, które większość osób planujących rowerowe wakacje nad Jeziorem Garda słyszało, widziało i ma w planach.

Nie koniecznie rzeczywistość jest wspólna z zajebistością tego miejsca na zdjęciach i sieci. Powód, to długość samej trasy. Dziś (lipiec 2020) ma ona dokładnie 2,5 kilometra. Kończy się też bardzo głupio, bo na granicy regionów Lombardia i Trentino.

Pocieszające jest to że regiony, a przede wszystkim Trentino dogadały się i planowana jest koontynuacja, a konkretnie połączenie niedalekiej Riva del Garda z Lombardią. Bez wątpienia otworzy to ogromne możliwości podróżowania i zasięgi rowerowe nad Jeziorem Garda. Obecnie odcinek ten jest najbardziej niebezpieczny i nie przyjemny (tunele).

Trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Sprawdź nasze doświadczenia z objechaniem dookoła Jeziora Garda na rowerze.

Pomimo tych głupich rzeczy, ale dla chcącego nic trudnego ogarniamy już dziś najbardziej widowiskową trasę. Widoki i pamiątkowe zdjęcia pozostaną na zawsze, a nikt nie będzie pamiętał że to pierwszy krótki odcinek z jakże już planowanego dużo większego projektu.

O trasie podwieszonej i sąsiadującym Ponale pisałem poniżej:

Rowerem nad Jeziorem Garda – wracając na naszą trasę

My swoją przygodę zaczęliśmy dokładnie na bezpłatnym parkingu w Limone sul Garda

Miejsce to wprawdzie położone jest przy Hotelu, a przed wjazdem na parking jest oznaczenie że zarezerwowany jest on dla gości hotelowych i Klientów restauracji. Dlatego dobrym i grzecznym pomysłem jest pojawienie się na klasycznym espresso.

Kawa przed trasą na pewno dobrze nam zrobi, a kosztuje zdecydowanie mniej niż parking np. na cały dzień.

Dalszą trasę kontynuujemy na północ, czyli jezioro musisz mieć po prawej stronie. Już tutaj, niebawem trafimy na pierwsze tunele. Natomiast mijając miasteczko Limone sul Garda przejeżdżać będziesz obok obiektu apartamentowo-hotelowego w którym mamy swoje miejsca do wynajęcia. Pisałem o nim tutaj – oznaczony jest jako noclegi w Limone sul Garda.

Noclegi w Limone sul Garda. Jeśli szukasz noclegów w okolicy, skontaktuj się z nami.

Zaraz za Limone sul Garda droga doprowadzi Cię do wjazdu na podwieszoną trasę. Dokładnie jak na poniższej mapie, znajduje się mini parking i początek trasy.

Stąd już jedziesz spektakularnym odcinkiem, omijając bokiem kilka następnych tuneli.

Trasa naprawdę robi wrażenie, warto zatrzymać się już przy pierwszym zawijasie czyt. zakręcie by zrobić zdjęcie, chociaż później będzie równie dobrze.

Koniec podróży na tej trasie i na dzień lipiec 2020 to właśnie wcześniej opisany ZONG.

Dosłownie. By kontynuować podróż trzeba przenieść wręcz rower przez ogrodzenie. Jakie to włoskie 😉

Nie wygląda to zachęcająco, natomiast są plany, są wiec pewnie czymś pozytywnym to się skończy. Włosi pisali na wielu stronach o rozpoczętych przetargach i pokaźnych budżetach na kontynuowanie trasy, więc prawdopodobnie to kwestia czasu.

Najlepsze trasy rowerowe nad Jeziorem Garda

Kierunek Riva del Garda rowerem i słynne Ponale

Dalsza podróż niestety będzie przebiegać drogą publiczną i wciąż licznymi tunelami. Bardzo uczulam by podczas planowania trasy pamiętać o oświetleniu, szczególnie tym tylnym.

Strada Ponale – Jezioro Garda

Tunele bywają długie i ciemne. A wjeżdżając do środka każdy kierowca ma ułamek sekundy kiedy oczy muszą przyzwyczaić się do zmiany oświetlenia i z palącego słońca wjechać do ciemniejszego tunelu. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej być oświetlonym.

Wyjeżdżając z ostatniego tunelu zaraz przed Riva del Garda, musimy ostrożnie skęcić w lewo. Dokładnie na górę tego małego wiaduktu.

To tutaj właśnie zaczyna się trasa Ponale.

To bardzo kultowe miejsce na mapach regionu Jeziora Garda. Nie tylko rowerowe, można trasę przejść spacerem.

Lokalizacja doczekała się własnej strony internetowej (klik) z wieloma ciekawostkami i statystykami. Można nawet sprawdzić ile rowerów w dniu dzisiejszym wjechało na trasę, ile od początku naliczania. To samo ze spacerowiczami.

Strada Ponale – kultowe miejsce rowerowe na mapie Jeziora Garda

Nasz odcinek trasy rowerowej zmienił się z publicznej drogi licznej w tunele w niesamowitą trasę wyłączoną z ruchu publicznego.

Tutaj też zaczyna się podjazd, ponieważ nasz cel podróży Punta Larici, znajduje się na wysokości ponad 900 m n.p.m.

Strada Ponale rowerem

Trasa ma wyłączone odcinki dla rowerzystów i pieszych. Jest to sprytnie przemyślane bo Ci pierwsi zjeżdżając osiągają spore prędkości.

Sama trasa nie jest wymagająca, nawet sam podjazd w odcinku do restaruacji Belvedere nie jest bardzo trudny. Oceniam że każdy kto choć trochę jeździ rowerem powinien sobie z nim poradzić.

Nawierzchnia jest mieszana, chociaż głównie to żwir, bardziej bądź mniej utwardzony. Miejscami są krótkie odcinki cementowe – głównie w tunelach, i części rowerowej. Więcej o trasie, jej histori i ciekawostkach znajdziesz w moim poprzednim wpisie (klik)

widoki z trasy rowerowej Ponale

Jedno jest gwarantem na tej trasie, widoki. Są obłędne, jeśli lubisz takie pocztówkowe naprawdę wybałuszające oczy z orbit to takie tutaj znajdziesz. Co ważne, ja z lękiem wysokości czuję się tu całkiem dobrze. Bo bywają trasy, również rowerowe w regionie Jeziora Garda, które wyglądają groźniej.

Restauracja Belvedere

To miejsce gdzie możemy napić się wody, czy uzupełnić cukry i węglowodany. Usiąść złapać oddech.

Stąd dalsza podróż zmieni nawierzchnię w asfalt, wiele tzw agrafek i również ciekawych widoków pozostanie.

Naszym celem teraz będzie miasteczko Pregarsina.

Dla wielu, chcących zdobyć Punta Larici spacerem, Pregarsina właśnie będzie dobrym miejscem wyjścia. Można tam znaleźć kilka parkingów by zostawić samochód i kontynuować podróż na piechotę.

Dojeżdzając do Pregarsiny przy Hotelu Panorama, na małym placu znajduje się fontanna gdzie można uzupełnić wodę. To raczej ostatni taki punkt więc warto o tym pamiętać.

Dalej podążamy za znakami szlaku przez małą wioskę ciągle wspinając się w górę. Jadąc dalej drogą, cementowaną i szeroką. 

Tutaj zaczynamy niezłą wspinaczkę. Robiłem już ich kilka. Łącznie ze słynnym Stelvio, ale ten dość krótki podjazd bardzo mnie wymęczył. Być może przez totalny upał i bardzo trzymający wjazd pod górkę, ale musiałem zatrzymać się kilka razy by złapać oddech.

Paulina natomiast na elektryku wspinała się na lekko. Doskonały rower na takie trasy możesz wypożyczyć za naszym pośrednictwem już od 25 euro. Dla mnie takie rozwiązania, kiedy możemy przemierzać takie trasy razem to naprawdę extra rozwiązanie.

Pozostajemy na leśnej drodze, zadbanej i ułożonej. Na trasie mijamy wiele mtb i ebike, chociaż większość to ebike. 

Teraźniejszość i przyszłość roweru. Podjeżdżają naprawdę różne osoby, również starsze.


Stromy odcinek, potem droga wznosi się ze stałym nachyleniem. 

Dojeżdżamy do Bocca Larici. To taki półśrodek tego co za chwilę możemy osiągnąć.

Czytałem kilka opisów, osiągnięcia szczytu na Punta Larici i zastanawiały mnie opisy typu, zostawiam rower przypięty do bramy i koontynuję trasę dalej pieszo.

Punta Larici rowerem – Dziś już wiem i wyjaśniam.

pozostawione rowery przed przejściem przez las

Rzeczywiście przejście, przejazd – tak trudniej to określić.

Z punktu Bocca Larici do dalszego widokowego miejsca Punta Larici przebiega przez gęsty las ze ścieżką wydeptaną między drzewami.

Nie twierdzę że nie da się tego odcinka przejechać. Bo jeżdzą, baaa.. my też przez pewien czas jechaliśmy, chociaż jeśli nie ma się typowego roweru MTB albo tzw fulla gdzie możemy przyjąć odpowiednią pozycję do takiej trasy nie ma seansu ciągnąć tam swojego roweru.

widok z Bocca Larici na Jezioro Garda

Lepiej wyposażyć się w porządne zamknięcie i przypiąć sprzęt do bramy lub rower do roweru, co znacząco może utrudnić ich kradzież.

Dalszą trasę pokonać piechotą, a jest dokąd zmierzać.

Miejsce gdzie dojdziemy zmusza do przecierania oczu. Widać stąd praktycznie większość Jeziora Garda, widok rozprzestrzenia się na północ i południe, którego wybrzeże ginie w tworzonej się mgiełce nad wodą.

Co ciekawe miejsce jest tak sprytnie ukształtowane – czego też nie wiedziałem wcześniej, że zdjęcia można robić prawie jak z drona.

Otóż skały są tam tak ułożone, że osoba może wspiąć się na najwyższy punkt i cyknąć fotkę tym na dole.

Zresztą zobaczcie sami:

Podsumowując.

Punta Larici rowerem

To bardzo dobry wybór dla każdego kto chce zmierzyć się z solidnym podjazdem, fantastycznymi widokami – te ciężko nawet opisać.

Pokonać dwa kultowe sąsiadujące miejsca, jak podwieszana trasa rowerowa i słynna strada Ponale.

Co zabrać ze sobą ?

  • Oświetlenie – jak pisałem wcześniej, pokonywać będziemy wiele tuneli, również na trasie Ponale gdzie często jeździ dużo rowerzystów.
  • Zapięcie rowerowe, potrzebne do zabezpieczenia rowerów przed ostatnim odcinkiem podejścia na Punta Larici.
  • Wiatrówkę lub coś z długim rękawem. Pamiętaj że jesteś w górach, pogoda może się tu zmienić z minuty na minutę.
  • Okulary przeciwsłoneczne – przydadzą się nie tylko chroniąc od słońca, ale również na zjeździe.
  • Żele energetyczne, przydadzą się na całym podjeździe. Polskiego producenta markę DASHRADĘ, możesz kupić u nas nad miejscu. Dodatkowo otrzymasz próbkę do każdego wypożyczanego u nas roweru.

Rowery znajdziesz w naszym serwisie
www.RoweremNadGarda.pl


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *